PŚ w Davos: Simen Hegstad Krüger uratował honor Norwegów, Dario Cologna wrócił na podium

16:22, 15.12.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:45, 15.12.2019

fot: nettavisen.no

Simen Hegstad Krüger wygrał bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w szwajcarskim Davos. Na drugim miejscu finiszował Rosjanin Siergiej Ustiugow, a na najniższym stopniu podium, ku uciesze gospodarzy, stanął Dario Cologna. Polacy nie zdobyli dziś punktów.

Bieg na 15 kilometrów techniką łyżwową w Davos przyniósł wiele emocji, a kwestia miejsc na podium ważyła się prawie do samego końca rywalizacji. Od swoich rywali odskoczył jedynie mistrz olimpijski z Pjongczangu w biegu łączonym Simen Hegstad Krüger, który na prowadzenie wysunął się na piątym kilometrze i pozycji lidera nie oddał do samego końca. Norweg minął linię mety z czasem 33:59,3 i odniósł drugie zwycięstwo w karierze w zawodach Pucharu Świata. Na triumf w zawodach najwyższej rangi Krüger czekał prawie dwa lata, bowiem po raz ostatni wygrał 16 grudnia 2017 roku w Toblach.

Na drugim miejscu uplasował się Siergiej Ustiugow (+19 sek), dla którego to pierwsze podium w tym sezonie. Rosjanin na początku zimy nie imponował formą, ale dziś spisał się doskonale i udowodnił, że będzie jedną z liczących się postaci w rozpoczynającym się za niespełna dwa tygodnie cyklu Tour de Ski.

Na najniższym stopniu podium stanął doświadczony Szwajcar Dario Cologna (+20 sek). Reprezentant gospodarzy w czołowej trójce uplasował się pierwszy raz od niemal półtora roku. Czwarte miejsce zajął Fin Iivo Niskanen, który bardzo dobrze pokonał pierwszą część dystansu, ale osłabł w końcówce i ostatecznie musiał się zadowolić lokatą tuż za podium.

Piąty był Francuz Maurice Manificat, szósty Denis Spicow z Rosji, a dopiero siódmy finiszował Aleksander Bolszunow. Ósme miejsce zajął Brytyjczyk Andrew Young, dziewiąty był Emil Iversen, a dziesiąty Niemiec Jonas Dobler.

Fatalnie spisali się dziś pozostali reprezentanci Norwegii. Punkty zdobyło tylko trzech biegaczy z Kraju Fiordów, a prawdziwą klęskę ponieśli Hans Christer Holund (37. miejsce), Didrik Toenseth (49. miejsce) i Martin Johnsrud Sundby (nie ukończył biegu).

Polacy nie zdobyli dziś punktów Pucharu Świata. Dominik Bury finiszował na 41. miejscu (+2:00,7 min), Kamil Bury był 60., a Mateusz Haratyk 79.