PŚ w Davos. Pech Staręgi w eliminacjach. Przegrał awans o włos

11:44, 17.12.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:08, 17.12.2022

Nadine Faehndrich wygrała eliminacje sprintu stylem dowolnym kobiet podczas zawodów Pucharu Świata w Davos. Reprezentantka gospodarzy już drugi tydzień z rzędu była bezkonkurencyjna w poprzedzających rywalizację ćwierćfinałową kwalifikacjach. Drugie miejsce zajęła liderka klasyfikacji generalnej Tiril Udnes Weng, a trzecie Słowenka Eva Urevc. W gronie mężczyzn najszybszy był Lucas Chanavat. Maciej Staręga zajął pechowe 31. miejsce i odpadł z dalszej rywalizacji.

Screen - Eurosport

Radość gospodarzy

Na starcie sobotnich eliminacji sprintu kobiet w Davos stanęło zaledwie 39 biegaczek, które walczyły o trzydzieści premiowanych awansem do ćwierćfinałów miejsc. Kwalifikacje wygrała świetnie dysponowana w ostatnich tygodniach Nadine Faehndrich, która minęła linię mety z czasem 2:37,21 min. Warto dodać, że reprezentantka gospodarzy triumfowała w drugich eliminacjach z rzędu, bowiem była najlepsza także podczas ubiegłotygodniowych zmagań w Beitostoelen. Z drugim wynikiem finiszowała Tiril Udnes Weng. Liderka klasyfikacji generalnej straciła do Szwajcarki +1,62 sek. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Evę Urevc ze Słowenii (+1,82 sek). Czwarta była Johanna Hagstroem (+2,40 sek), a piąta Rosie Brennan (+2,85 sek).

Polki nie startowały. Ze względu na krótką listę startowa pucharowe punkty zdobyły natomiast reprezentantki Iranu, Macedonii Północnej, Serbii czy Chorwacji.

Wyniki eliminacji kobiet

Pech Macieja Staręgi

Kilkanaście minut po paniach na trasie w Davos pojawili się panowie. Faworytem eliminacji był powracający do rywalizacji Johannes Hoesflot Klaebo, który w sprintach stylem dowolnym nie ma sobie równych. Reprezentant Norwegii tym razem musiał jednak uznać wyższość Lucasa Chanavata. Francuz wyznaczoną przez organizatorów trasę pokonał w czasie 2:16,90 min i pokonał drugiego na mecie Klaebo o +0,26 sek. Trzecie miejsce zajął młody Szwed Edvin Anger (+1,05 sek), a czwarte Fin Niilo Moilanen (+1,30 sek).

Do ćwierćfinałów nie zdołał się niestety zakwalifikować jedyny Polak w stawce - Maciej Staręga. Doświadczony biegacz zajął w eliminacjach... 31. miejsce, tracąc do ostatniej dającej awans pozycji +0,17 sek.