PŚ w Davos. Pasjonująca walka na 20 km. Fantastyczny finisz Diggins!

fot. M. Rudzińska

Jessica Diggins w wielkim stylu wygrała niedzielną rywalizację kobiet w Davos na dystansie 20 km techniką dowolną. Amerykanka od samego początku narzuciła zabójcze tempo i mimo przetasowań na prowadzeniu na trasie, finiszowała najlepiej. Drugie miejsce zajęła Ingvild Flugstad Oestberg, która straciła 5,5 sekundy do zwyciężczyni. Na trzeciej lokacie została sklasyfikowana Rosie Brennan, która na mecie okazała się być o 0,5 sekundy lepsza od liderki Pucharu Świata, Tiril Udnes Weng.

fot. M. Rudzińska

Początek dla Amerykanki

Na trasę biegu ze startu indywidualnego jako jedna z pierwszych rozstawionych zawodniczek wyruszyła Diggins i od razu było wiadomo, że to Amerykanka dyktować będzie tego dnia warunki. Diggins prowadziła do 5 km. Wtedy do gry weszła Oestberg i po 7 km to Norweżka była pierwsza z przewagą niespełna dwóch sekund nad Jessie Diggins.

Zmiany w czołówce

W połowie dystansu Amerykanka traciła do Norweżki Oestberg zaledwie 0,2 sekundy, co zwiastowało niesamowite emocje do samego końca. W walce o zwycięzcą liczyły się także Brennan oraz Udnes Weng. Ta ostatnia jednak z każdym kilometrem traciła kilka sekund do prowadzącej, ale wciąż mogła myśleć o wskoczeniu na podium. Na 12 km Oestberg zwiększyła przewagę do 5 sekund nad Diggins, która spadła na trzecią lokatę, kosztem rodaczki Brennan. Nie trwało to jednak długo, bo na 15 km Diggins odrobiła dwie sekundy i stała się wiceliderką biegu, a Weng przeskoczyła o sekundę Rosie Brennan.

Finisz ostatkiem sił

Wymagająca trasa w Davos oraz wysokość nad poziomem morza sprawiły, że Diggins po przekroczeniu linii mety długo nie mogła dojść do siebie. To też efekt ekstremalnego zmęczenia i wyeksploatowania swojego organizmu, bowiem na pomiarze czasu na 17.2 km Amerykanka traciła do Oestberg blisko 7 sekund i gdy wydawało się, że Norweżka nie odda już zwycięstwa, Diggins pognała do mety jak rasowa sprinterka. W efekcie na mecie strata Oestberg do Diggins wyniosła 5,5 sekundy. Druga z Amerykanek, Rosie Brennan także walczyła do ostatnich metrów z zawodniczką w żółtej koszulce i ostatecznie o pół sekundy wyrwała miejsce na najniższym stopniu podium.

Nie zachwyciła startująca z ostatnim numerem Anne Kjersti Kaalvaa, której starta do zwyciężczyni na mecie wyniosła 36,8 s. Polki nie startowały.

Wyniki