PŚ w Davos: Francuski triumf w Szwajcarii

15:16, 10.12.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 09:58, 12.12.2017

fot: over-blog-kiwi.com

Maurice Manificat wygrał bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w szwajcarskim Davos. Oprócz Francuza na podium znalazło się także dwóch Rosjan: Siergiej Ustiugow i Aleksander Bolszunow.

Niedziela w Davos należała do biegaczy, którzy specjalizują się na dłuższych dystansach. W Szwajcarii zawodnicy mieli do pokonania 15 kilometrów stylem dowolnym. Na starcie zabrakło jednak Johannesa Klaebo, który już wcześniej podjął decyzję o rezygnacji z tego biegu.

Pod nieobecność Norwega zaplanowany dystans 15 kilometrów najszybciej pokonał specjalizujący się w stylu dowolnym Maurice Manificat. Francuz utrzymywał się na prowadzeniu od pierwszego punktu pomiaru i stopniowo powiększał swoją przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Ostatecznie reprezentant Trójkolorowych dobiegł do mety w czasie 33:56,2.

Na drugim miejscu niedzielny bieg ukończył Siergiej Ustiugow. Rosjanin w końcówce odrobił kilka sekund do Francuza, ale i tak musiał uznać jego wyższość. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny z reprezentantów Sbornej - Aleksander Bolszunow. Młody biegacz z Rosji stracił do zwycięzcy niespełna 15 sekund.

Czwarty był Norweg Simen Hegstad Krueger (+21,3 sek), na piątym miejscu finiszował Dario Cologna (+26,5 sek), a na szóstej pozycji uplasował się Marcus Hellner. Czołową dziesiątkę zamknął Kanadyjczyk Alex Harvey.

Biegu w Davos do udanych nie zaliczy Martin Johnsrud Sundby. Norweg nie był dziś najlepiej dysponowany i uplasował się na 20. miejscu.

W Davos wystartowało także dwóch Polaków. Dominik Bury był 72., a Jan Antolec 83.

Wyniki biegu

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nadal prowadzi Johannes Hoesflot Klaebo, który dziś miał wolne. Drugi jest Aleksander Bolszunow, a trzeci Martin Johnsrud Sundby. Na czwarte miejsce awansował Francuz Maurice Manificat.