PŚ w Czajkowskim: Maren Lundby kończy "swój" sezon zwycięstwem

11:27, 24.03.2019 Jarosław Gracka Aktualizacja: 11:56, 24.03.2019

Dominująca na światowych skoczniach Norweżka Maren Lundby zwieńczyła swój znakomity sezon w PŚ wygrywając zawody na dużej skoczni w rosyjskiej miejscowości Czajkowski. Drugie miejsce zajęła Niemka Juliane Seyfarth, trzecie - Słowenka Nika Kriznar. W zawodach z udziałem 30 najwyżej notowanych w pucharze świata zawodniczek Polki nie brały udziału.

Lundby skoczyła 128 i 137,5 m i osiągnęła notę 270,9 pkt. Seyfarth po skokach na odległość 128 i 141 m dostała punktów 258. Obydwie zawodniczki w drugiej serii skakały z najniższej - 21 bramki. Kriznar dostała notę 247,1 pkt (126 i 140,5 m - ten drugi skok z 22 bramki). Za podium znalazły się Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger (129 i 136 m / 238,6 pkt) i Niemka Katharina Althaus (124 i 132,5 m / 236 pkt) - te zawodniczki skakały w drugiej serii z bramki 23. Cała pierwsza "5" zachowała swoje miejsca z pierwszej serii.

Kolejne miejsca zajęły: Austriaczka Chiara Hoelzl (123,5 i 133 m / 234 pkt), która awansowała z pozycji ósmej, najlepsza z Japonek Yuki Ito (119 i 127,5 m / 224,5 pkt; zachowane miejsce z pierwszej serii), jej rodaczka, ex-dominatorka Sara Takanashi (116,5 i 130 m / 221 pkt - spory awans, po aż z czternastej pozycji), Słowenka Ursa Bogataj (121 i 127 m / 220,1 pkt, spadek z miejsca szóstego) i Norweżka Silje Opseth (120,5 i 123,5 m / 218,8 pkt, awans z miejsca dwunastego).

Największy awans względem pierwszej serii zanotowała wspomniana Takanashi, największy spadek Rosjanka Aleksandra Kustowa (z 13. na 19.).

wyniki zawodów

W Pucharze Świata karty zostały rozdane już wcześniej: Lundby z 12 zwycięstwami i 1909 pkt zdecydowanie wyprzedziła Althaus (1493 pkt - świetny początek sezonu!), Seyfarth (1451 pkt), Takanashi (1190 pkt) i Kriznar (826 pkt) - Słowenka przez cały sezon była w czołówce ale na podium stanęła dopiero w ostatnim konkursie i rzutem na taśmę o jeden punkt wyprzedziła Austriaczkę Evę Pinkeling. Punktowały dwie Polki: Kamila Karpiel zdobyła 9 pkt (45. pozycja w PŚ), zaś Kinga Rajda - 8 pkt (47. miejsce).

W Pucharze Narodów wygrały Niemki (5220 pkt) przed Norweżkami (3443 pkt) i Austriaczkami (3192 pkt). Polki z 17 punktami zajęły 13. miejsce na 15. drużyn (za naszymi reprezentantkami Czeszki i Kanadyjki).