PŚ w Cogne: Kerttu Niskanen wygrywa bieg na 10 km techniką klasyczną

10:40, 17.02.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 11:08, 17.02.2019

Kerttu Niskanen wygrała niedzielną rywalizację w Cogne na dziesięć kilometrów techniką klasyczną. Finka odniosła drugie zwycięstwo w karierze, wyprzedzając ostatecznie Nadine Faendrich, dla której to pierwsze podium w karierze. Trzecia była Natalia Nieprajewa.

Ostatnim sprawdzianem przed zaczynającymi się w przyszłym tygodniu mistrzostwami świata w Seefeld był bieg na 10 kilometrów klasykiem. W Cogne najlepiej z dystansem poradziła sobie Kerttu Niskanen. Dla Finki to pierwsze podium od sezonu 2016/2017 oraz drugie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w karierze. 30-letnia zawodniczka powróciła do dobrej formy. Na drugim miejscu bieg ukończyła Nadine Faendrich. Szwajcarska sprinterka do ostatnich metrów liczyła się w walce o zwycięstwo. Ostatecznie straciła do Niskanen 3 sekundy. Dla szwajcarskiej sprinterki to pierwsze podium w historii startów. Do tej pory dwukrotnie plasowała się tuż za podium. Czołową trójkę uzupełniła jedna z głównych faworytek do zwycięstwa Natalia Nieprajewa. Rosjanka jednak nie była dziś tak mocna, jak w poprzednich pucharowych zawodach. Do Kerttu Niskanen straciła 12,6 s. W czołowej szóstce bieg ukończyły również Julia Bielorukowa (+14,4), Alisa Żambałowa (+30,9) oraz Victoria Carl (+32,5).

Na miejscu siódmym została sklasyfikowana debiutująca w Pucharze Świata Frida Karlsson. Szwedzka biegaczka zdecydowanie najmocniej otworzyła dzisiejszą rywalizację i do pomiaru czasu na 5,8 km prowadziła. Potem jednak zabrakło sił jednej z najlepszej juniorce świata, ale mimo to pokazała się z bardzo dobrej strony. W czołowej dziesiątce zawody ukończyły Austriaczka Teresa Stadlober, Japonka Masako Ishida oraz Finka Anne Kylloenen. Polki nie startowały. Punkty dziś zdobyły: pięć Rosjanek, cztery Włoszki, cztery Norweżki, trzy Finki, trzy Niemki, trzy Szwedki, trzy Francuzki, dwie Szwajcarki, Austriaczka, Amerykanka oraz Japonka.