PŚ w bobslejach: Czy ktoś powstrzyma Niemców?

fot. IBSF- International Bobsleigh & Skeleton Federation

fot. przegladsportowy.pl

Parafrazując słowa znanego angielskiego piłkarza Garego Linekera, wypowiedziane po bolesnej porażce jego drużyny na Mistrzostwach Świata we Włoszech: “Bobsleje to taki sport, w którym dwóch lub czterech ludzi jedzie po lodowym torze, a na końcu zawsze i tak wygrywają Niemcy…” Biorąc pod uwagę cały sezon 2018/2019 i wszystkie bobslejowe konkurencje PŚ (dwójki kobiet i mężczyzn oraz męskie czwórki) – załogi z Niemiec nie znalazły jeszcze pogromcy. Nie oznacza to jednak, że weekendowe zawody w Igls były nudne…

Francesco Friedrich nie znalazł jeszcze w tym sezonie pogromcy, jeśli chodzi o konkurencję dwójek. Jeździł z trzema różnymi partnerami, Schüllerem, Margisem i Grothkoppem, jednak nie robiło to mu większej różnicy. W ubiegły weekend, wspólnie z Grothkoppem, pokonał rodaka Johannesa Lochnera i wicelidera klasyfikacji generalnej Łotysza Oskarsa Kilbermanisa. W klasyfikacji generalnej Friedrich zgromadził 1125 punktów, Kilbermanis – 1004, a kolejny w “generalce” Rosjanin Andrianov już poniżej 800 oczek. Mateusz Luty zajmuje wysokie, siódme miejsce (688 punktów).

KLASYFIKACJA GENERALNA DWÓJEK MĘŻCZYZN

Na torze w Igls Friedrich zwyciężył zarówno w dwójkach, jak i w czwórkach. Prowadzi także w klasyfikacji generalnej, choć nad Johannesem Lochnerem ma jedynie 48 punktów przewagi. Oskars Kilbermanis był w ten weekend drugi, dzięki czemu umocnił się na trzecim miejscu w PŚ. Zwycięzca inauguracyjnych zawodów, Nico Walther, stracił nieco do Łotysza – w Austrii był dopiero siódmy. W punktacji PŚ zadebiutował Jakub Stano – na 50 punktów, jest na 27 miejscu. O pięć lokat wyprzedza go Mateusz Luty, który w Igls startował tylko w dwójkach.

KLASYFIKACJA GENERALNA CZWÓREK MĘŻCZYZN

Mariama Jamanka startuje w konkurencjach lodowych dopiero od sześciu lat, a zdążyła już zdobyć mistrzostwo olimpijskie (2018). Teraz pewnie kroczy (a raczej zjeżdża) po Kryształową Kulę. Nie zajęła w tym sezonie niższego miejsca niż drugie. Zdobyła 1095 punktów, o 109 wyprzedza rodaczkę Stephanie Schneider (zwyciężczynię z Igls), a o 159 – kolejną Niemkę Anne Koehler. Najlepszą zawodniczką w klasyfikacji generalnej spoza Niemiec jest czwarta Rosjanka Nadieżdża Siergiejewa (874 punkty).

KLASYFIKACJA GENERALNA DWÓJEK KOBIET

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: