PŚ w biegach. Zwycięzcy Tour de Ski na czele klasyfikacji

fot. M. Rudzińska

Za nami 15. edycja prestiżowego cyklu Tour de Ski. Jak co roku, impreza ta przyniosła ciekawe i istotne zmiany w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich. W trakcie szwajcarsko-włoskich zmagań swój dorobek punktowy w największym stopniu zwiększyli Jessie Diggins ze Stanów Zjednoczonych oraz Rosjanin, Aleksander Bolszunow. Obecnie przewodzą oni pucharowej stawce.

fot. M. Rudzińska

Tour de Ski jest jedną z najważniejszych imprez Pucharu Świata w biegach narciarskich. Tryumfatorzy tychże zmagań muszą prezentować wysoką formę, a także wykazać się ogromną wytrzymałością, wolą walki i hartem ducha. W zamian otrzymują oni stosowne wynagrodzenie finansowe oraz niemały „zastrzyk punktowy”, dzięki któremu bardzo często zdobywają oni również Kryształową Kulę na zakończenie sezonu. Do tej pory zwyciężczynie Tour de Ski jedenastokrotnie kończyły sezon na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wśród panów sytuacja taka miała miejsce dziewięć razy.

Przed rozpoczęciem jubileuszowej odsłony zmagań kończących się na szczycie Alpe Cermis w rywalizacji pań pucharowej stawce przewodziła Amerykanka, Rosie Brennan, bezpośrednio za którą plasowały się Tatiana Sorina z Rosji oraz Therese Johaug z Norwegii. Po rozegraniu kolejnych ośmiu biegów na czele klasyfikacji pucharowej wciąż znajduje się Amerykanka, którą „goni” Rosjanka. Nie są to jednak te same panie, które kończyły 2020 rok na dwóch najwyższych miejscach w rankingu pucharowym. W szwajcarsko-włoskich zawodach wyśmienicie zaprezentowały się bowiem ich rodaczki – Jessie Diggins oraz Julia Stupak. Pierwsza z nich zdobyła w trakcie touru 729 punktów (w tym 400 za zwycięstwo w całej imprezie), zaś druga – 613. W efekcie znajdują się one obecnie na czele klasyfikacji Pucharu Świata. Diggins ma na swoim koncie 932 punkty i wyprzedza Stupak o 130 „oczek”. Trzecia – Rosie Brennan – traci do swej koleżanki z reprezentacji 138 punktów. W czołowej szóstce znajdują się jeszcze: wspomniana już Sorina, Ebba Andersson ze Szwecji oraz kolejna Rosjanka, Natalia Nieprajewa. Na szesnaste miejsce spadła – niestartująca w opisywanych zawodach – Therese Johaug. Czterdziestą siódmą pozycję – z 43 punktami na koncie – zajmuje Izabela Marcisz, która ukończyła Tour de Ski na dwudziestej dziewiątej lokacie. Pozostałe Polki w roku 2021 nie zwiększyły swego dorobku punktowego. Monika Skinder ma ich 39 (czterdzieste dziewiąte miejsce w klasyfikacji pucharowej), zaś Weronika Kaleta 8 (siedemdziesiąta szósta lokata w Pucharze Świata).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet

W klasyfikacji dystansowej na czele stawki znajdują się w tym momencie dwie Amerykanki. Prym wiedzie tu Rosie Brennan (371 „oczek”), do której 29 punktów tracą Jessie Diggins i Julia Stupak. Dwudzieste pierwsze miejsce zajmuje Therese Johaug, zaś trzydzieste dziewiąte – Izabela Marcisz.

Klasyfikacja dystansowa kobiet

W rywalizacji sprinterskiej najrówniej spisuje się Słowenka, Anamarija Lampić (261 punktów). Zaledwie 2 „oczka” mniej ma na swoim konie Szwajcarka, Nadine Faehndrich. Podium klasyfikacyjne – ze stratą 47 punktów – uzupełnia Natalia Nieprajewa. Na dwudziestym siódmym miejscu plasuje się Monika Skinder, z kolei na pięćdziesiątym piątym – Weronika Kaleta.

Klasyfikacja sprinterska kobiet

W walce o Kryształową Kulę u mężczyzn nie doszło do zmiany lidera klasyfikacji Pucharu Świata. Tak jak przed rozpoczęciem 15. edycji Tour de Ski numerem jeden pucharowych zmagań był Aleksander Bolszunow, tak i pozostał nim po zakończeniu owej imprezy. Roszady nastąpiły na kolejnych miejscach. Na drugą lokatę z jedenastej awansował Iwan Jakimuszkin. Ma on na swoim koncie 631 punktów i traci do swego rodaka aż 666 „oczek”. Czy zatem wraz z końcem toru poznaliśmy także zdobywcę Kryształowej Kuli za sezon 2020/2021? Mimo iż do końca sezonu pozostało jeszcze wiele biegów, to jednak wydaje się być mało prawdopodobnym, by ktokolwiek był w stanie dogonić fantastycznego Rosjanina. Warto w tym momencie zauważyć, iż w czołowej dziesiątce klasyfikacji pucharowej znajduje się aż siedmiu reprezentantów Sbornej, a także: drugi zawodnik zakończonego w niedzielę touru – Maurice Manificat z Francji (trzecia lokata), Federico Pellegrino z Włoch (siódma pozycja) oraz Dario Cologna ze Szwajcarii (dziesiąte miejsce). Jedynym Polakiem, który w bieżącym sezonie zgromadził pucharowe punkty, jest Maciej Staręga. Z 10 „oczkami” na koncie plasuje się on na osiemdziesiątej dziewiątej lokacie opisywanego zestawienia.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w biegach narciarskich mężczyzn

Na czele klasyfikacji dystansowej znajduje się nie kto inny, jak Aleksander Bolszunow, który zgromadził na swoim konie 453 punkty. Podium tegoż zestawienia uzupełniają jego reprezentacyjni koledzy – Iwan Jakimuszkin oraz Andriej Mielniczenko. Polacy – z uwagi na fakt, iż nie zdobyli jeszcze ani jednego punktu w rywalizacji innej niż sprinterska – nie są klasyfikowani w tymże „wykazie”.

Klasyfikacja dystansowa mężczyzn

Po rozegraniu Tour de Ski klasyfikacji sprinterskiej przewodzi (tak jak przed rozpoczęciem touru) Włoch, Federico Pellegrino. 41 „oczek” traci do niego Aleksander Bolszunow. Podium uzupełnia inny Rosjanin, Gleb Retiwych. Jego strata do lidera wynosi 72 punkty. Na pięćdziesiątej siódmej pozycji plasuje się reprezentant Polski, Maciej Staręga.

Klasyfikacja sprinterska mężczyzn

Źródło: informacja własna