Zamknij

PŚ w biegach. Zawody w Lillehammer zagrożone

09:28, 20.05.2020 Marta Grzyb
Skomentuj

fot. Patrycja Korczewska

Pierwszym miastem, które zrezygnowało z organizacji zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2020/2021, było francuskie Prémanon. Czy - ze względu na koronawirusa - podobna decyzja zapadnie również w przypadku Lillehammer?

Rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus uniemożliwił przeprowadzenie części zawodów w sezonie 2019/2020. Wiele wskazuje na to, że również i w kolejnej edycji zmagań pucharowych niektóre z biegów nie będą mogły odbyć się w pierwotnie zaplanowanych miejscach i terminach. Z organizacji Pucharu Świata zrezygnowało już Prémanon. Niebawem mają zapaść decyzje odnośnie kolejnych miast.

W ostatni poniedziałek norweska minister sprawiedliwości, Monica Mæland, przedstawiła wniosek w sprawie tymczasowej ustawy zapobiegającej ekspansji COVID-19. Zapisy zawarte w dokumencie - jeśli oczywiście wejdą w życie - mają obowiązywać do 1 stycznia 2021 roku. Dają one norweskiemu rządowi możliwość zamknięcia granic dla cudzoziemców, którzy nie mają pozwolenia na pobyt i pracę w Norwegii. Jednocześnie minister dodała, iż rząd stopniowo chce zacząć otwierać granice, ale wszelkie decyzje w tej sprawie uzależnione będą od sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Jednoznacznie podkreśliła ona jednak, że prawo to nie przewiduje żadnych wyjątków dla sportowców. Jeśli zatem proponowane przepisy wejdą w życie, zaplanowane na 5-6 grudnia zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich nie będą mogły odbyć się w Lillehammer.

Jednocześnie jednak podkreśla się, iż niektóre restrykcje mogą zostać złagodzone w najbliższej przyszłości. Na przykład, granice z Finlandią czy Szwecją najprawdopodobniej zostaną otwarte już 15 czerwca. Decyzje w sprawie otwarcia kraju dla innych państw mają zapaść do 20 lipca.

Åge Skinstad, będący członkiem Komitetu Pucharu Świata, potwierdził Norweskiej Agencji Prasowej (NTB), że na dzisiaj zaplanowana jest telekonferencja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w sprawie kalendarzy. - Plan A zakłada, że będziemy podążać zgodnie z zaplanowanym wcześniej programem. Wszyscy organizatorzy - z wyjątkiem Prémanon - potwierdzili już, że gotowi są na to, by zorganizować zaplanowane biegi. Jedynie rywalizacja w Novym Meście jest zagrożona, ponieważ prezydent Republiki Czeskiej oświadczył, iż swobodne wejście do kraju będzie możliwe dopiero od 1 marca (zawody w Nowym Meście zaplanowano na 20-21 lutego 2021 roku - przyp. red.). Jaka jest sytuacja Lillehammer? Oczywiste jest to, że w Norwegii przed świętami nie będzie żadnych wyścigów - stwierdził Skinstad.

Jak wygląda plan B? Zakłada on możliwość organizacji kilku z rzędu biegów w tym samym państwie, co ograniczyłoby zbędne podróże międzynarodowe. - Ruka jest już zaplanowana pod koniec listopada. Ponadto, podobno szwedzkie Gällivare zainteresowane jest organizacją biegów, podobnie zresztą fińskie Rovaniemi. Krótko mówiąc, w obecnej sytuacji bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest przeprowadzenie w okresie przedświątecznym serii zawodów w Finlandii i w Szwecji. Więcej będziemy wiedzieć w środę - dodał członek Komitetu. Jednocześnie podkreślił on także, że w 2021 roku Norwegia powróciłaby jako "gospodarz" zawodów pucharowych. - Drammen wraz z Konnerud ogłosiły już gotowość do organizacji sprintów i biegów dystansowych. Oslo zainteresowane jest zorganizowaniem "klasycznego weekendu". Lillehammer i Beitostølen również będą dostępne, jeśli wymagać będzie tego sytuacja. W Norwegii nietrudno jest znaleźć miejsca, w których można zorganizować Puchar Świata - dodał Skinstad.

Środowe spotkanie będzie zatem niezwykle ważne. Zdecyduje ono bowiem o losach czterdziestej ósmej odsłony rywalizacji o Kryształową Kulę. Niestety, pod uwagę brane są także najgorsze scenariusze. - Ostatnią alternatywą jest całkowite odwołanie Pucharu Świata. W takim przypadku zastąpiono by go pucharami krajowymi i kontynentalnymi. W każdym razie myślę, że FIS ma kalendarz bardzo podobny do pierwotnego. Ale myślę, że dobrze byłoby mieć już pod ręką pewne alternatywy - zakończył rozmówca NTB.

Źródło: fondoitalia.it

(Marta Grzyb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%