PŚ w biegach: Weng i Sundby triumfatorami Pucharu Świata

Kanadyjski Québec City był gospodarzem ostatnich zawodów Pucharu Świata w sezonie 2016/2017. Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej i w klasyfikacji dystansów odebrali Martin Johnsrud Sundby i Heidi Weng. Małe kryształowe kule za sprint przypadły Johannesowi Hoesflotowi Klaebo i Maiken Caspersen Falli.

Walka o Kryształową Kulę w klasyfikacji generalnej nie przyniosła zbyt dużych emocji. Heidi Weng doskonale rozpoczęła sezon i kontynuowała swoją dobrą dyspozycję w kolejnych startach. Norweżka wygrała także cykl Tour de Ski dzięki czemu dopisała do swojego dorobku 400 punktów. Kroku 25-latce starała się dotrzymać Krista Parmakoski, ale Finka ostatecznie musiała uznać wyższość młodszej rywalki. Przed sezonem wiele osób stawiało na zwycięstwo Marit Bjoergen, ale doświadczona norweska biegaczka zrezygnowała z występu w Tourze przez co definitywnie straciła szanse na triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ostatecznie 37-latka została sklasyfikowana na piątej pozycji.

Na trzecim miejscu sezon zakończyła Ingvild Flugstad Oestberg, która w końcówce sezonu była daleka od optymalnej formy. Czwarta była Stina Nilsson. Szwedka udowodniła, że jest jedną z najlepszych sprinterek świata, ale potrafi się liczyć również podczas biegów dystansowych.

Justyna Kowalczyk, która sezon 2016/2017 poświęciła przygotowaniom do mistrzostw świata w Lahti, zakończyła zmagania w Pucharze Świata na 21. miejscu z dorobkiem 404 punktów. Polka wystartowała jednak tylko w dziewięciu pucharowych biegach. Inne Polki nie punktowały.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet

W klasyfikacji biegów na dystansach triumf również święciła Heidi Weng. Norweżka zgromadziła 951 punktów i o 97 oczek wyprzedziła swoją doświadczoną rodaczkę, Marit Bjoergen. Na trzecim stopniu podium sklasyfikowano Kristę Parmakoski z dorobkiem 807 punktów. Blisko czołowej trójki była Ingvild Flugstad Oestberg, która w biegach dystansowych zdobyła 771 punktów. Pozostałe biegaczki nie przekroczyły granicy 500 oczek.

Justyna Kowalczyk z wynikiem 300 punktów zakończyła sezon jako 13. biegaczka w klasyfikacji dystansów.

Klasyfikacja biegów dystansowych

W rywalizacji sprinterek walka o pierwsze miejsce toczyła się do samego końca pomiędzy Maiken Caspersen Fallą, a Stiną Nilsson. Ostatecznie górą z tego pojedynku wyszła Norweżka, która po raz drugi z rzędu zdobyła małą kryształową kulę w tej specjalności. Mistrzyni świata z Lahti imponowała wysoką formą, bowiem w tym sezonie siedmiokrotnie była druga i odniosła jedno zwycięstwo. Statystyka Szwedki wyglądała dużo lepiej (sześć zwycięstw), ale nieudany występ w Davos i brak kwalifikacji do ćwierćfinału spowodował spore straty po stronie Nilsson.

Trzecią sprinterką sezonu 2016/2017 została Hanna Falk, która aż pięciokrotnie kończyła zawody na trzecim miejscu.

Klasyfikacja sprintów

Puchar Świata M:

Rywalizacja o Kryształową Kulę Pucharu Świata mężczyzn rozstrzygnęła się dużo szybciej. Martin Johnsrud Sundby był zbyt regularny dla swoich rywali i pomimo słabszego występu w Tour de Ski, jeszcze przed zawodami w Kanadzie zapewnił sobie trzeci w karierze triumf w klasyfikacji generalnej. Drugiego Siergieja Ustiugowa, rewelację tego sezonu, Norweg wyprzedził o 450 punktów. Na trzeciej pozycji został sklasyfikowany Alex Harvey, a na czwartej zaledwie 20-letni Johannes Hoesflot Klaebo, dla którego jest to najlepszy wynik w dotychczasowej krótkiej karierze.

W czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata znalazło się pięciu reprezentantów Norwegii. TOP10 zamknął Finn Haagen Krogh.

Z grona Polaków najlepiej spisał się Maciej Staręga. Biegacz z Siedlec zdobył 114 pucharowych punktów co wystarczyło na zajęcie 57. miejsca.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn

Mała kryształowa kula za biegi dystansowe również przypadła w udziale Sundby’emu. Reprezentant Norwegii w osiemnastu startach zgromadził 1056 punktów, prawie dwa razy więcej niż drugi w zestawieniu Kanadyjczyk Alex Harvey. Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla doświadczonego Fina Mattiego Heikkinena, który zakończył sezon z dorobkiem 555 punktów.

Klasyfikacja biegów dystansowych

Walka o kryształową kulę za sprint, podobnie jak u pań, była niezwykle wyrównana. Przed ostatnim startem na prowadzeniu był Johannes Hoesflot Klaebo, który miał 38 punktów zapasu nad najlepszym sprinterem ubiegłego sezonu Federico Pellegrino. Norweg w Kanadzie nie awansował do finału, zajmując ostatecznie ósme miejsce. Taki wynik zapewnił jednak Klaebo pierwszą w karierzę małą kryształową kulę i tytuł sprintera roku. Na trzecim miejscu w tej specjalizacji sklasyfikowano kolejnego z reprezentantów Kraju Fiordów Sindre Bjoernestada Skara.

Maciej Staręga z dorobkiem 114 punktów uplasował się na 22. miejscu.

Klasyfikacja sprintów

Źródło: informacja własna/FIS

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.