PŚ w biegach: Therese Johaug zwyciężczynią Ruka Triple, dobry start Kowalczyk

fot: topputstyr.com
fot: topputstyr.com

Therese Johaug utrzymała pierwszą pozycję wywalczoną przed startem biegu pościgowego i wygrała cykl Ruka Triple w Kuusamo. Z dobrej strony pokazała się Justyna Kowalczyk, która awansowała na jedenaste miejsce.

Na niedzielę zaplanowano ostatni etap Ruka Triple, czyli bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym. Zawodniczki miały do przebiegnięcia cztery pętle po 2,5 kilometra, a na każdej z nich znajdował się dość intensywny podbieg. Justyna Kowalczyk wystartowała do biegu ze startą 55 sekund do pierwszej biegaczki.

Pierwszy punkt pomiaru zlokalizowano na 1,4 kilometra i już wtedy dała o sobie znać Johaug. Filigranowa Norweżka wbiegała na górę z dużą intensywnością i żadna z jej rywalek nie była w stanie dotrzymać jej kroku. Nad drugą zawodniczką na tym pomiarze miała ponad 10 sekund przewagi. Z dobrej strony pokazała się Justyna Kowalczyk, która traciła do Johaug, ale odrabiała do pozostałych rywalek i została sklasyfikowana na 17. pozycji, co dało jej już spory awans.

Norweżka Johaug biegła w swojej lidze, reszta rywalek próbowała utrzymywać jej tempo, ale okazywało się to dla nich zabójcze. W związku z tym grupa składająca się z dwóch Szwedek i dwóch Norweżek: Ingemarsdotter, Weng, Oestberg i Nilsson odpuściły sobie gonienie mistrzyni świata z Falun. Cały czas dystans do czołówki odrabiała Kowalczyk, która z każdym kolejnym pomiarem zyskiwała pozycje. Polka przed ostatnim okrążeniem zajmowała już bardzo dobre, dziesiąte miejsce, ale duża w tym zasługa… Heidi Weng. Norweżka, zamiast pobiec na kolejną pętlę, wpadła na metę i z niepokojem oglądała się na rywalki. Dopiero po tym jak zorientowała się, że pozostało jej jeszcze jedno okrążenia do zakończenia biegu zebrała się i wyruszyła na trasę, ale poniosła ogromne straty czasowe.

Po 8,9 km pewna zwycięstwa Johaug zwolniła i w związku z tym jej rywalki mogły odrobić nieco sekund. Norweżka kontrolowała losy tego biegu i nie dała sobie odebrać pierwszego triumfu w cyklu Ruka Triple. Na drugim miejscu znalazła się Stina Nilsson (+22,6 sek), która udowodniła, że staje się biegaczką mogącą powalczyć także na długich dystansach. Trzecia pozycja przypadła norweskiej sprinterce Ingvild Flugstad Oestberg. Justyna Kowalczyk dobiegła do mety na 10. lokacie, ale wcześniej pojawiła się Heidi Weng, której komputer nie zaliczył czasu. Ostatecznie Norweżka zakończyła zawody na 9. miejscu.

Warto zaznaczyć, że Polka miała ósmy rezultat biegu pościgowego, a do Johaug straciła 53,5 sekundy.

Pełne wyniku biegu pościgowego kobiet na 10 kilometrów stylem klasycznym

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.