PŚ w biegach: Sztafeta mieszana pomysłem na urozmaicenie biegów

fot. Stacja Jakuszyce
fot. Stacja Jakuszyce

Międzynarodowa Federacja Narciarska planuje wprowadzenie nowej konkurencji do kalendarza Pucharu Świata. Ma to być sztafeta mieszana, czyli zawody, które z powodzeniem przyjęły się w biathlonie.

Rywalizacja mikstów, czyli zespołów złożonych z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn jest najbardziej znana właśnie z biathlonowego Pucharu Świata. Od czasu do czasu taka konkurencja pojawia się również w skokach narciarskich, zwłaszcza na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. W biegach narciarskich sztafeta mieszana także była rozgrywana, ale ostatnio zdarzyło się to w latach dziewięćdziesiątych i nie spotkało się z większym zainteresowaniem.

Teraz Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ma zamiar powrócić do rozgrywania tej konkurencji. Nie jest wykluczone, że stanie się to już w przyszłym sezonie. W Norwegii, czyli ojczyźnie działacza FIS Vegarda Ulvanga propozycja nie spotkała się jednak ze zbyt dużą aprobatą. – Do 2005 roku wprowadzano wiele nowych konkurencji, ale od tamtej pory ich układ jest już stabilny i ustalony. Nie wiem czy jeszcze coś byłoby tu potrzebne. Obawiam się, że mielibyśmy już za dużo różnych form biegów. Wiem, że coś takiego istnieje w biathlonie, ale mam wrażenie, że akurat ta konkurencja ma tam nieco mniejszy prestiż niż inne – stwierdził Vidar Loefshus, trener Norwegów.

Taka sztafeta byłaby na pewno sporym urozmaiceniem, ale nie ma żadnej pewności czy wyrównałaby szanse pozostałych reprezentacji w walce z Norwegami, a o to chodzi Międzynarodowej Federacji.

Źródło: sportowefakty.wp.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.