PŚ w biegach: Sztafeta mieszana pomysłem na urozmaicenie biegów

0
fot. Stacja Jakuszyce
fot. Stacja Jakuszyce

Międzynarodowa Federacja Narciarska planuje wprowadzenie nowej konkurencji do kalendarza Pucharu Świata. Ma to być sztafeta mieszana, czyli zawody, które z powodzeniem przyjęły się w biathlonie.

Rywalizacja mikstów, czyli zespołów złożonych z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn jest najbardziej znana właśnie z biathlonowego Pucharu Świata. Od czasu do czasu taka konkurencja pojawia się również w skokach narciarskich, zwłaszcza na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. W biegach narciarskich sztafeta mieszana także była rozgrywana, ale ostatnio zdarzyło się to w latach dziewięćdziesiątych i nie spotkało się z większym zainteresowaniem.

Teraz Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ma zamiar powrócić do rozgrywania tej konkurencji. Nie jest wykluczone, że stanie się to już w przyszłym sezonie. W Norwegii, czyli ojczyźnie działacza FIS Vegarda Ulvanga propozycja nie spotkała się jednak ze zbyt dużą aprobatą. – Do 2005 roku wprowadzano wiele nowych konkurencji, ale od tamtej pory ich układ jest już stabilny i ustalony. Nie wiem czy jeszcze coś byłoby tu potrzebne. Obawiam się, że mielibyśmy już za dużo różnych form biegów. Wiem, że coś takiego istnieje w biathlonie, ale mam wrażenie, że akurat ta konkurencja ma tam nieco mniejszy prestiż niż inne – stwierdził Vidar Loefshus, trener Norwegów.

Taka sztafeta byłaby na pewno sporym urozmaiceniem, ale nie ma żadnej pewności czy wyrównałaby szanse pozostałych reprezentacji w walce z Norwegami, a o to chodzi Międzynarodowej Federacji.

Źródło: sportowefakty.wp.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.