PŚ w biegach: Sytuacja w klasyfikacji generalnej przed Tour de Ski

fot: hotel-dolomity.pl

fot: hotel-dolomity.pl

Zawody Pucharu Świata w Planicy były dla biegaczy i biegaczek ostatnią szansą na zdobycie punktów i sprawdzenie swojej formy przed rozpoczynającym się 28 grudnia cyklem Tour de Ski. W Słowenii zabrakło jednak wielu mocnych zawodników, więc nie doszło do wielkich zmian w czołówce klasyfikacji generalnej.

Weekend z biegami narciarskimi w Planicy z pewnością zostanie zapamiętany na długo nie tylko przez zawodników i zawodniczki, ale także przez kibiców. Na trasach w Słowenii byliśmy świadkami zmieniającej się jak w kalejdoskopie pogody: jesiennej aury w sobotę, a dzień później zimowej scenerii z intensywnie padającym śniegiem. Właśnie w takich warunkach atmosferycznych biegaczom i biegaczkom przyszło walczyć o kolejne pucharowe punkty.

Na trasie w Planicy wśród kobiet najlepiej poradziła sobie Jonna Sundling, która wygrała sobotni sprint stylem dowolnym i zainkasowała sto punktów do klasyfikacji generalnej. Dzięki temu Szwedka przesunęła się na siódme miejsce, a jej dorobek to 273 “oczka”. Żółta koszulka liderki podczas pierwszego etapu Tour de Ski będzie natomiast należała do Therese Johaug, która nie pojawiła się w Słowenii. Norweżka w dotychczasowych startach zgromadziła 541 punktów. Druga jest Heidi Weng (396 pkt), trzecia Jessica Diggins (345 pkt), a czwarta Sadie Maubet Bjornsen (280 pkt). W najlepszej dziesiątce znajdują się także: Krista Parmakoski, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, wspomniana wcześniej Sundling, a także Stina Nilsson, Natalia Niepriajewa i Teresa Stadlober.

Polki nie startowały i nie zdobyły kolejnych punktów Pucharu Świata.

Klasyfikacja generalna PŚ kobiet

W klasyfikacji dystansowej nie doszło do żadnych zmian, bowiem w Planicy odbyły się jedynie biegi sprinterskie. W czołowej trójce tej konkurencji po zawodach w Słowenii znajdują się Jonna Sundling (186 pkt), Stina Nilsson (167 pkt) i Maiken Caspersen Falla (156 pkt). Czwarta jest Linn Svahn ze Szwecji (140 pkt).

Klasyfikacja sprinterska kobiet

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn utrzymał Johannes Hoesflot Klaebo, który nie pojawił się w Planicy. Norweg nie poprawił zatem swojego dorobku punktowego, który przed weekendem w Słowenii wynosił 72 “oczka”. Drugi w wyścigu o kryształową kulę jest Emil Iversen (448 pkt), a trzeci Aleksander Bolszunow (386 pkt). Na czwartym miejscu plasuje się Iivo Niskanen, piąty jest Hans Christer Holund, a szósty Siergiej Ustiugow. W czołowej dziesiątce znajdują się także Pal Golberg, triumfator sprintu w Planicy – Francuz Lucas Chanavat, Norweg Erik Valnes oraz Sjur Roethe.

Polacy w Planicy nie zdobyli punktów.

Klasyfikacja generalna PŚ mężczyzn

Z nieobecności Johannesa Hoesflota Klaebo skorzystał reprezentant Trójkolorowych Lucas Chanavat, który wygrał sobotni sprint stylem dowolnym i objął prowadzenie w klasyfikacji tej specjalności. Francuz w trzech startach zgromadził 202 punkty. Drugi jest Klaebo (150 pkt), a na trzecim miejscu plasuje się Włoch Federico Pellegrino (117 pkt). Czwarty jest Erik Valnes (116 pkt), a piąty Richard Jouve (114 pkt).

Klasyfikacja sprintu mężczyzn

Następne zawody Pucharu Świata zaplanowano na 28 grudnia. Tego dnia w szwajcarskim Lenzerheide zostanie wówczas prestiżowy cykl Tour de Ski, który rozpocznie się od biegów masowych na 10 i 15 kilometrów techniką dowolną.

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.