PŚ w biegach: Sytuacja w klasyfikacji generalnej po Tour de Ski

0

Fot. M. Rudzińska

Tour de Ski opiewał w wielkie emocje. Mało kto spodziewał się, iż walka o końcowe zwycięstwo będzie aż tak wyrównana. Wśród kobiet wygrała Therese Johaug, a u mężczyzn najlepszy okazał się Alexander Bolshunov. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata doszło do zmian.

Zwyciężczyni Tour de Ski Therese Johaug uciekła swoim rywalkom (1209 pkt). Druga Heidi Weng traci już do niej 367 pkt. Na trzecie miejsce z dziewiątego wskoczyła Natalia Nepryaeva (779 pkt). Rosjanka zajęła w cyklu świetne drugie miejsce. Jej strata do liderki wynosi 430 pkt. Kolejne miejsca zajmują Astrid Jacobsen (699 pkt), Jessica Diggins (644 pkt), Sadie Bjornsen (606 pkt), Ingvild Flugstad Oestberg (478 pkt), Teresa Stadlober (464 pkt), Jonna Sundling (456 pkt) i Tiril Udnes Weng (429 pkt). Na siedemnaste miejsce spadła nieobecna w tourze Krista Parmakoski, a tuż za nią plasuje się Stina Nilsson. Szwedka wycofała się z rywalizacji już po pierwszym etapie, ze względu na kontuzję. Izabela Marcisz z dwoma “oczkami” plasuje się na 91. miejscu.

Klasyfikacja generalna kobiet

W walce na dystansach nie zmieniła się czołowa trójka. Nadal prowadzi Therese Johaug przed Heidi Weng i Jessicą Diggins. Zwiększyły się jedynie różnice pomiędzy zawodniczkami. Johaug prowadzi z Weng już o 125 pkt, a nad Amerykanką o 239 pkt. W górę tabeli przesunęły się Astrid Jacobsen (4. pozycja), Natalia Nepryaeva (6. lokata) i Ingvild Flugstad Oestberg (9. miejsce). Izabela Marcisz jest na 65.

Klasyfikacja dystansowa kobiet

Po sprintach w Lenzerheide i Val di Fiemme doszło do roszad w klasyfikacji sprinterskiej. Nadal prowadzi Jonna Sundling (238 pkt). Na drugie miejsce wskoczyła Maiken Caspersen Falla (202 pkt). Na trzecie miejsce awansowała najlepsza w obu sprintach Anamarija Lampić (195 pkt). Czwarta jest Natalia Nepryaeva, która w tych zawodach wystąpiła w finałach, w Szwajcarii była trzecia. Spadły Szwedki, które nie wystąpiły podczas sprintów w Tour de Ski. Mowa tu o Stinie Nilsson (5. miejsce) i Linn Svahn (7. lokata). W czołowej dziesiątce znajdują się trzy Amerykanki: Sophie Caldwell jest 6., Sadie Bjornsen 8., a Jessica Diggins 9.

Klasyfikacja sprinterska kobiet

Do dużych zmian zaszło w klasyfikacji generalnej mężczyzn. Po triumfie w całym cyklu Alexandra Bolshunova, wysunął się na prowadzenie (1081 pkt). Nad drugim Johannesem Klaebo ma przewagę 75 pkt. Na pudło wskoczył Sergey Ustiugov (845 pkt). Drugi w tourze Rosjanin traci do lidera 236 pkt. Kolejne miejsca zajmują Iivo Niskanen (593 pkt), Sjur Roethe (581 pkt), Paal Golberg (502 pkt), Emil Iversen (495 pkt), Simen Krueger (439 pkt), Hans Christer Holund (407 pkt) i Dario Cologna (343 pkt).

Po świetnych występach w Tour de Ski, Dominik Bury przesunął się z 70. miejsca na 40. Uzbierał w tym sezonie 68 pkt. Jego brat – Kamil zdobył 9 pkt i jest 101.

Klasyfikacja generalna mężczyzn

W klasyfikacji na dystansach nadal prowadzi Alexander Bolshunov (454 pkt). Na drugie miejsce przesunął się Sergey Ustiugov, który traci do niego 57 pkt. Trzeci jest Hans Christer Holund (327 pkt). Jego strata to już 127 pkt. Tuż za nim znajduje się Iivo Niskanen, dzielą ich tylko cztery punkty. Na siódmą pozycją spadł Emil Iversen. Norweg nie wystąpił podczas Tour de Ski. Dominik Bury przesunął się z 42. na 35. lokatę.

Klasyfikacja dystansowa mężczyzn

Na prowadzenie w klasyfikacji sprinterów wrócił Johannes Klaebo (250 pkt). Norweg wygrał wszystkie sprinty, w których wystąpił. Drugi jest Lucas Chanavat (202 pkt). Francuz nie wystąpił podczas touru. Trzecią pozycję utrzymał Federico Pellegrino (183 pkt). Kamil Bury, dzięki punktom w Val di Fiemme, znalazł się w zestawieniu na 67. pozycji.

Klasyfikacja sprinterska mężczyzn

Kolejne zawody zostaną rozegrane w Dreźnie. Tam zostanie rozegrany sprint indywidualny oraz drużynowy. Oba biegi będą odbywać się techniką dowolną. Te zawody już 11 stycznia.

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.