PŚ w biegach: Sezon 2018/2019 w liczbach

fot: Jakub Balcerski

fot: Jakub Balcerski

Karuzela Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2018/2019 zatrzymała się na dobre po wczorajszych zawodach w Kanadzie. Zapraszamy na liczbowe podsumowanie minionych czterech miesięcy.

1 – Dla wielu biegaczy to był sezon pierwszych razów. Po raz pierwszy w karierze klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrała Ingvild Flugstad Oestberg, Szwedka Stina Nilsson sięgnęła po małą Kryształową Kulę za sprint i wygrała Finał Pucharu Świata, a Rosjanin Aleksander Bolszunow zdobył Kulę za biegi dystansowe.

2 – Klasyfikację generalną Pucharu Świata drugi raz z rzędu wygrał Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg jest siódmym w historii biegaczem, któremu udała się ta sztuka.

3 – Johannes Hoesflot Klaebo sięgnął po małą Kryształową Kulę za sprinty trzeci raz z rzędu. Wcześniej tej sztuki nie dokonał żaden biegacz.

5 – Najwięcej medali podczas mistrzostw świata w Seefeld wywalczyła Ingvild Flugstad Oestberg. Norweżka ani razu nie stanęła jednak na najwyższym stopniu podium.

6 – Miniony sezon był bardzo udany dla reprezentantów Norwegii. Aż sześciu z nich uplasowało się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

7 – Siedem poprzednich edycji Finału Pucharu Świata wygrały reprezentantki Norwegii (6 razy Marit Bjoergen, raz Therese Johaug). Tę serię przerwała w niedzielę Stina Nilsson.

8 – Johannes Hoesflot Klaebo swoją dominację w sprintach potwierdził ośmioma zwycięstwami z rzędu w tej specjalizacji. Norweg triumfował w zawodach w Davos, Toblach, Val Mustair, Otepie, Lahti, Drammen, Falun i Quebecku.

10 – Dziesięć złotych medali mistrzostw świata ma w swoim dorobku Therese Johaug. W Seefeld Norweżka dołożyła do kolekcji trzy krążki z najcenniejszego kruszcu. Johaug wygrała także dziesięć biegów dystansowych z rzędu w minionym sezonie i była niepokonana aż do sobotnich zawodów w Quebecku (przegrała ze Stiną Nilsson).

13 – Trzynaście razy w sezonie 2018/2019 wygrywał Johannes Hoesflot Klaebo. Dla Norwega to najlepszy wynik w karierze w pojedynczym sezonie.

16 – Dopiero na szesnastym miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się obrończyni Kryształowej kuli Heidi Weng. Dla Norweżki był to najgorszy sezon od siedmiu lat.

30 – Aż trzydziestu biegaczy z Norwegii punktowało w Pucharze Świata w sezonie 2018/2019.

40 – Sezon 2018/2019 był 39. edycją Pucharu Świata kobiet (38. oficjalną). Panie rozpoczęły swoje zmagania na przełomie lat 1978/1979. Rok później zawody jednak się nie odbywały.

46 – Sezon 2018/2019 był 46. edycją Pucharu Świata mężczyzn (38. oficjalną). Panowie rozpoczęli swoje zmagania na przełomie lat 1973/1974.

53 – Therese Johaug awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów (wyprzedziła Justynę Kowalczyk) wśród zawodniczek z największą liczbą zwycięstw. Norweżka ma ich aż 53.

100 – Sto punktów dzieliło Johannesa Hoesflota Klaebo i Aleksandra Bolszunowa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

117 – Sto siedemnaście zawodniczek punktowało w minionym sezonie Pucharu Świata. W tym gronie znalazła się także Polka Monika Skinder, która swoje pierwsze w karierze punkty zdobyła w sprincie w Dreźnie.

145 – Tyle biegaczy zdobyło punkty Pucharu Świata w sezonie 2018/2019. Jedynym reprezentantem Polski, który znalazł się w tym zestawieniu, jest Maciej Staręga.

223 – Tyle punktów dzieliło pierwszą w klasyfikacji generalnej Ingvild Flugstad Oestberg od drugiej w zestawieniu Natalii Niepriajewej.

988 – Sezon 2018/2019 był dla Therese Johaug kolejnym wyzwaniem w karierze. Norweżka wróciła do rywalizacji w Pucharze Świata po 988 dniach.

1654 – Dokładnie tyle punktów zgromadziła w minionym sezonie Ingvild Flugstad Oestberg, która pierwszy raz w karierze wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata.

5917 – Biegaczki z Kraju Fiordów, które wygrały klasyfikację Pucharu Narodów dziesiąty raz z rzędu, zakończyły sezon z dorobkiem 5917 punktów.

6740 – Tyle punktów zgromadzili biegacze z Norwegii w Pucharze Narodów. To wynik lepszy o ponad 1400 punktów względem poprzedniego sezonu.

8111 – Tyle dni ( 22 lata, 2 miesiące i 15 dni) upłynęło od momentu narodzin Johannesa Hoesflota Klaebo do jego triumfu w Tour de Ski. Norweg wygrał tę imprezę w swoim debiucie i został najmłodszym biegaczem w historii, który tego dokonał.

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.