PŚ w biegach: Seria Therese Johaug trwa, dobry występ Justyny Kowalczyk

Therese-Johaug

Therese Johaug wygrała bieg łączony w Lahti i odniosła 15. zwycięstwo w  sezonie. Norweżka dzięki temu triumfowi powiększyła swoją przewagę nad Ingvild Flugstad Oestberg. Dobrze spisała się Justyna Kowalczyk, która zakończyła zawody na czternastym miejscu.

Johaug od samego początku narzuciła wysokie tempo, które początkowo potrafiły utrzymać tylko Heidi Weng i Krista Parmakoski. Finka na kolejnych kilometrach odpadała od grupy, ale Weng nadal trzymała się swojej bardziej utytułowanej rywalki. Dobre tempo dyktowała także Justyna Kowalczyk, która była “motorem napędowym” grupy pościgowej. Polka niemal na każdym z pomiarów plasowała się na trzecim miejscu, ale do strefy zmiany nart dobiegła jako czwarta.

Druga część dystansu była już prawdziwym popisem liderki klasyfikacji generalnej. Therese Johaug biegła w niesamowitym tempie, które było nieosiągalne dla reszty rywalek. Dzięki temu Norweżka odniosła piętnaste zwycięstwo w sezonie i jest na dobrej drodze do wywalczenia Kryształowej Kuli. Warto także wspomnieć, że Johaug wygrała pięć ostatnich biegów łączonych w Pucharze Świata i na tym dystansie jest niepokonana od 5 lutego 2012 roku.

Justyna Kowalczyk, zgodnie z przewidywaniami, na części pokonywanej stylem łyżwowym straciła kilka pozycji. Polka ostatecznie ukończyła zawody na 14. miejscu, ale przez długi czas potrafiła utrzymywać tempo rywalek z którymi przyszło jej walczyć o czołową dziesiątkę. Dopiero ostatnia pętla przyniosła większe straty czasowe, których nie dało się już odrobić.

Na podium, oprócz Johaug, stanęły jeszcze Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg. O ile Weng już od połowy dystansu mogła być pewna swojej pozycji, o tyle Oestberg do samego końca musiała walczyć o trzecią lokatę ze świetnie dysponowanymi dziś Maiken Caspersen Fallą i Riitą-Lisą Roponen.

W Lahti startowały także jeszcze dwie z naszych reprezentantek. Martyna Galewicz zakończyła bieg na 48. miejscu, a Marcela Marcisz zeszła z trasy.

Kolejnym przystankiem Pucharu Świata będą zawody w Kanadzie, które rozpoczną się 1 marca.

Wyniki biegu łączonego w Lahti

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.