PŚ w biegach. Rosie Brennan i Aleksander Bolszunow liderami przed Tour de Ski

fot. M. Rudzińska

Aleksander Bolszunow i Rosie Brennan utrzymali prowadzenie w klasyfikacji generalnej po weekendowych zawodach Pucharu Świata w Dreźnie. Rosjanin i Amerykanka przystąpią tym samym do cyklu Tour de Ski w roli liderów. Kolejne punkty zdobyły także reprezentantki Polski: Monika Skinder i Weronika Kaleta.

fot. M. Rudzińska

PŚ kobiet:

Rosie Brennan, mimo nieobecności w Dreźnie, zachowała koszulkę liderki Pucharu Świata w biegach narciarskich. Tym samym to właśnie Amerykanka pojawi się w żółtym plastronie na starcie rozpoczynającego się 1 stycznia Tour de Ski. Biegaczka ze Stanów Zjednoczonych ma na swoim koncie 377 punktów i o 43 “oczka” wyprzedza Rosjankę Tatianę Sorinę, która po trzech weekendach zmagań zgromadziła 334 punkty. Trzecie miejsce utrzymała Therese Johaug, na której dorobek 301 pkt składają się tylko wyniki z cyklu Ruka Triple.

Na czwartej pozycji nadal plasuje się Natalia Niepriajewa (295 pkt), a na piąte miejsce awansowała triumfatorka sobotniego sprintu Nadine Faehndrich (252 pkt). Szósta jest Anamarija Lampić (243 pkt), a siódma Ebba Andersson (203 pkt).

Kolejne pucharowe punkty zdobyły Monika Skinder i Weronika Kaleta. 19-latka z Tomaszowa Lubelskiego dołożyła do swojego dorobku 8 punktów i z wynikiem 39 “oczek” plasuje się na trzydziestym szóstym miejscu, a trenująca w USA Kaleta w Dreźnie zdobyła 3 punkty.

Klasyfikacja generalna PŚ kobiet

Na prowadzenie w klasyfikacji sprinterskiej wysunęła się Szwajcarka Nadine Faehndrich (201 pkt), która w Dreźnie odniosła dwa zwycięstwa. Drugie miejsce zajmuje Słowenka Anamarija Lampić (187 pkt), a trzecia jest Natalia Niepriajewa z Rosji (144 pkt).

Klasyfikacja sprinterska kobiet

PŚ mężczyzn:

Żółtą koszulkę lidera po zawodach w Dreźnie zachował także Aleksander Bolszunow, jednak on w przeciwieństwie do Brennan powiększył swoją przewagę nad konkurentami do ponad dwustu punktów. Obrońca Kryształowej Kuli zgromadził do tej pory 512 “oczek” i jest na dobrej drodze do drugiego w karierze triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce zajmuje Johannes Hoesflot Klaebo (296 pkt), który od zawodów w Ruce nie pojawiał się na pucharowych trasach.

Na trzecią lokatę po dwóch z rzędu zwycięstwach w sprincie awansował Włoch Federico Pellegrino (270 pkt). Czwarty jest Brytyjczyk Andrew Young (261 pkt), który w Dreźnie po raz kolejny stanął na podium. Czołową piątkę zamyka Norweg Emil Iversen (219 pkt).

Reprezentanci Polski w Dreźnie nie zdobyli punktów. Najwyżej z podopiecznych Lukasa Bauera w klasyfikacji generalnej plasuje się Maciej Staręga, który jest 87.

Klasyfikacja generalna PŚ mężczyzn

Dzięki kolejnemu bardzo dobremu występowi prowadzenie w klasyfikacji sprinterskiej utrzymał Federico Pellegrino. Włoch ma na swoim koncie 235 punktów. Na drugiej pozycji plasuje się Aleksander Bolszunow (195 pkt), a trzeci jest Glieb Rietiwych (167 pkt).

Klasyfikacja sprinterska mężczyzn

Źródło: informacja własna