PŚ w biegach. Podsumowanie zimy, czyli sezon w liczbach

fot. M. Rudzińska

Weekend w szwajcarskiej dolinie Engadyny zakończył zmagania biegaczy i biegaczek narciarskich w sezonie 2020/2021, który był nieco inny niż poprzednie, głównie ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, przez co na trasach nie pojawiali się kibice. Nie oznacza to jednak, że podczas zawodów brakowało emocji. Zapraszamy na liczbowe podsumowanie minionej zimy.

fot. M. Rudzińska

1 – Numerem jeden Pucharu Świata w tym sezonie okazali się Jessie Diggins oraz Aleksander Bolszunow, którzy sięgnęli po wielkie Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej. Amerykanka i Rosjanin odebrali także małe kule za zwycięstwo w klasyfikacji dystansowej.

2 – Aleksander Bolszunow, niekwestionowany dominator zawodów pucharowych minionego sezonu, zwyciężył po raz drugi z rzędu zarówno w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jak i w cyklu Tour de Ski.

3 – Trzy reprezentantki Polski zdobyły punkty Pucharu Świata w sezonie 2020/2021. Były to: Monika Skinder, Izabela Marcisz oraz Weronika Kaleta, dla której były to jednocześnie pierwsze pucharowe punkty w karierze.

5 – Podczas cyklu Tour de Ski Aleksander Bolszunow wygrał aż pięć etapów z rzędu, powtarzając tym samym wyczyn Siergieja Ustiugowa z sezonu 2016/2017 i Marit Bjoergen z sezonu 2014/2015.

6 – W czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn znalazło się aż sześciu reprezentantów Rosji. Byli to: Aleksander Bolszunow, Iwan Jakimuszkin, Artem Malcew, Jewgienij Biełow, Andriej Mielniczenko i Denis Spicow. Biegacze kadry Sbornej powtórzyli tym samym wynik Norwegów sprzed roku.

7 – Po raz pierwszy od siedmiu sezonów Kryształową Kulę w rywalizacji kobiet wywalczyła zawodniczka spoza Norwegii. Po latach dominacji Therese Johaug (3), Heidi Weng (2) oraz Marit Bjoergen i Ingvild Flugstad Oestberg, klasyfikację generalną wygrała Amerykanka Jessie Diggins.

9 –  Aleksander Bolszunow wygrał w minionym sezonie aż dziewięć z czternastu biegów dystansowych

10 – W tym sezonie ze zwycięstwa w klasyfikacji sprinterskiej cieszyła się Anamarija Lampić, która nawiązała do sukcesów swojej rodaczki Petry Majdić sprzed dziesięciu lat, bowiem aż tyle czekali Słoweńcy na kolejną małą Kryształową Kulę w tej specjalności.

11 – Po raz pierwszy od jedenastu lat Norweżkom nie udało się wygrać klasyfikacji Pucharu Narodów. Biegaczki z Kraju Fiordów, które w minionym sezonie odpuściły wiele startów, były niepokonane od zimy 2009/2010. W tym roku palmę pierwszeństwa przejęły od nich Szwedki, dla których to pierwszy triumf w Pucharze Narodów w historii.

15 – Piętnaste miejsce Moniki Skinder wywalczone w sprincie w Davos było najlepszym wynikiem reprezentantów Polski w sezonie 2020/2021.

17 – Reprezentantki Norwegii wygrały jedyną w tym sezonie sztafetę rozgrywaną podczas zawodów Pucharu Świata w Lahti. Dla biegaczek z Kraju Fiordów było to siedemnaste z rzędu zwycięstwo w biegu rozstawnym 4×5 kilometrów. Po raz ostatni przegrały one… 22 listopada 2009 roku w Beitostoelen, gdy musiały uznać wyższość Szwedek.

24 – Miniony sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich liczył 24 starty. To o jeden sześć biegów mniej niż rok temu. Winne temu były jednak zmian w kalendarzu i rezygnacja organizatorów zawodów w Novym Meście, Lillehammer i Pekinie.

33 – Niemal trzydzieści trzy lata czekali Szwedzi na kolejną zawodniczkę na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tym sezonie licznik zdołała zatrzymać Ebba Andersson. 23-latka w generalce zajęła bowiem trzecie miejsce i została pierwszą od czasów Marie-Helene Westin biegaczką z kraju Trzech Koron, która uplasowała się w TOP3 klasyfikacji generalnej.

40 – Sezon 2020/2021 był 40. oficjalną edycją Pucharu Świata w biegach narciarskich.

43 – Czterdzieści trzy punkty zgromadziła w minionym sezonie Izabela Marcisz. Mistrzyni świata U-23 z Vuokatti była najwyżej sklasyfikowaną biegaczką z Polski, plasując się na 60. miejscu.

125 – Sto dwadzieścia pięć biegaczek zdobyło punkty Pucharu Świata.

146 – Tylu biegaczy wywalczyło minionej zimy pucharowe punkty. W tym gronie znalazł się tylko jeden Polak Maciej Staręga, który zimę zakończył z dorobkiem 10 “oczek”.

965 – Aż tyle punktów dzieliło w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Aleksandra Bolszunowa od drugiego Iwana Jakimuszkina. To druga najwyższa przewaga w dotychczasowej historii.

1162 – Dokładnie 1162 dni czekała Heidi Weng na zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, bowiem tyle upłynęło od triumfu Norweżki w cyklu Tour de Ski w sezonie 2017/2018 (7 stycznia 2018) do wygranej w niedzielnym biegu pościgowym rozgrywanym w Engadynie. Dla 29-latki była to dwunasta wygrana w karierze.

1347 – Z takim dorobkiem punktowym sezon zakończyła Jessie Diggins, zostając pierwszą zawodniczką spoza Europy, która zdobyła dużą Kryształową Kulę.

1765 – Tyle punktów zgromadził na swoim koncie Aleksander Bolszunow, który zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. To czwarty wynik w historii.

3172 – Taka liczba punktów wystarczyła reprezentantkom Szwedki do tego, by po raz pierwszy w historii triumfować w Pucharze Narodów.

4450 – Rosjanie wygrali klasyfikację Pucharu Narodów ze sporo lepszym wynikiem niż biegaczki z kraju Trzech Koron. Sborna pokonała drugą Norwegię o ponad dwa tysiące punktów.

Źródło: informacja własna