PŚ w biegach. Norweska pogoń za czołówką. Są tuż za podium w Pucharze Narodów

fot: M. Rudzińska

Zawody w Lahti były pierwszą okazją do wywalczenia kolejnych pucharowych punktów po Tour de Ski. W miniony weekend prym wiedli ci, którzy w trwającej edycji Pucharu Świata startują – jak na razie – tylko w Finlandii. Znakomita dyspozycja norweskiej ekipy nie wpłynęła jednak znacząco na klasyfikacje pucharowe, którym przewodzą Jessie Diggins i Aleksander Bolszunow.

fot: M. Rudzińska

W miniony weekend sympatycy narciarstwa biegowego byli świadkami pierwszych w 2021 roku pucharowych zawodów, w których uczestniczyli reprezentanci Norwegii. Napisać, że tylko uczestniczyli, to tak jakby nic nie napisać. Przedstawiciele tego kraju niemal całkowicie zdominowali rywalizację w Lahti. Najpierw – w sobotę – podzielili między sobą wszystkie miejsca na podium w biegach łączonych, następnie tryumfowali w obu niedzielnych sztafetach.

Mimo znakomitej postawy na trasach w Lahti, Norweżki i Norwegowie nie odgrywają znaczących ról w klasyfikacjach pucharowych. Wszystko przez długotrwałą absencję „Wikingów” w pucharowych zawodach. W bieżącej edycji Pucharu Świata przedstawicieli „kraju fiordów” mogliśmy zobaczyć jedynie w cyklu Ruka Triple, odbywającym się pod koniec listopada 2020 roku. W czasie ich nieobecności tabele pucharowe „zostały przewrócone do góry nogami”.

W rywalizacji pań na czele klasyfikacji ogólnej znajduje się tryumfatorka 15. edycji cyklu Tour de Ski, Amerykanka, Jessie Diggins, która do tej pory zgromadziła 1002 punkty. Na drugie miejsce (pod nieobecność Rosjanki, Julii Stupak) „wskoczyła” jej rodaczka, Rossie Brennan, której strata do biegaczki urodzonej w Afton wynosi 167 „oczek”. Pucharowe podium – z 802 punktami na koncie – uzupełnia wspomniana już Stupak. Po zawodach w Lahti z czołowej dziesiątki wypadła nieobecna w Finlandii Linn Svahn ze Szwecji. W zamian na dziewiątą lokatę awansowała zwyciężczyni sobotniego skiathlonu, Therese Johaug z Norwegii (456 punktów).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet

Jeśli chodzi o klasyfikację dystansową, to także i tu stawce przewodzi Jessie Diggins, Drugie miejsce w dalszym ciągu okupuje Rosie Brennan, zaś na trzecią lokatę – kosztem Julii Stupak – awansowała Szwedka, Ebba Andersson. Na dziewiątym miejscu w tejże klasyfikacji znajduje się Therese Johaug.

Klasyfikacja dystansowa Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet

O ile w przypadku kobiecych zmagań po zawodach w Lahti doszło do pewnych roszad w „górnej części” klasyfikacji pucharowej, o tyle u panów w dalszym ciągu te same osoby okupują te same miejsca na podium. Liderem zmagań w dalszym ciągu pozostaje Rosjanin, Aleksander Bolszunow, który zgromadził do tej pory 1391 punktów. 716 „oczek” mniej ma na swoim koncie jego rodak, Iwan Jakimuszkin, zaś trzecią lokatę – z 588 punktami – zajmuje Francuz, Maurice Manificat. Najwyżej klasyfikowanym Norwegiem jest zwycięzca sobotniego biegu, Emil Iversen. Aktualnie plasuje się on na jedenastej pozycji (364 punkty).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w biegach narciarskich mężczyzn

W klasyfikacji dystansowej – tak jak przed zawodami w Lahti – trzy pierwsze miejsca na podium zajmują Rosjanie: Aleksander Bolszunow, Iwan Jakimuszkin oraz Andriej Mielniczenko. Spory awans w owym zestawieniu zanotował wspomniany już Emil Iversen, który z wcześniej zajmowanej dwudziestej dziewiątej pozycji „wskoczył” na dziesiątą lokatę.

Klasyfikacja dystansowa Pucharu Świata w biegach narciarskich mężczyzn

Po rywalizacji w Lahti niezwykle interesująco przedstawia się klasyfikacja Pucharu Narodów. Na trzech czołowych lokatach – tak jak przed zawodami w „kraju świętego Mikołaja” – znajdują się: Rosja (6129 punktów), Stany Zjednoczone (2951 punktów) i Szwecja (2682 punkty). Mimo faktu, iż ekipa norweska w bieżącym sezonie pucharowe punkty zdobywa wyłącznie w Finlandii (wcześniej Norwegowie startowali bowiem jedynie w Ruka Triple), obecnie plasuje się ona na czwartym miejscu, tracąc do trzeciej lokaty 227 „oczek”. W trakcie pobytu w Lahti reprezentanci tego kraju wywalczyli aż 1000 punktów. Kwestią czasu wydaje się więc być „wskoczenie” przez reprezentantów Norwegii na podium Pucharu Narodów. Dodajmy, że w miniony weekend swojego dorobku punktowego nie powiększyli Biało-Czerwoni. Nie startowali oni bowiem na trasach w Finlandii.

Klasyfikacja Pucharu Narodów

Źródło: informacja własna