PŚ w biegach narciarskich. Tak wygląda klasyfikacja generalna po Tour de Ski

fot. M. Rudzińska

Tour de Ski to w pewnym sensie kulminacja sezonu Pucharu Świata w biegach. Warto więc na tym etapie przyjrzeć się jak wygląda klasyfikacja generalna. A na czele dalej Norwegowie – Tiril Udnes Weng wśród kobiet i Johannes Hoesflot Klaebo wśród mężczyzn.

fot. M. Rudzińska

Tour de Ski nie ustawia sezonu

Ten sezon to totalna rewolucja w punktowaniu PŚ w biegach narciarskich. Nie dość, iż punktuje najlepsza 50-tka z danych zawodów (nie licząc etapów Tour de Ski) i pierwsze miejsce nie daje aż tak dużej premii punktowej względem drugiej. To jeszcze do tego wspomniany Tour daje dużo mniejszy bonus względem zwykłych zawodów. Premiowany jest bowiem nie jak dotąd 4-krotnie lepiej niż zwykłe zawody, a 3-krotnie. Zwycięstwo w Tour de Ski nie jest już więc aż takim zastrzykiem punktowym jak do tej pory.

W “10” 3 x Weng

Niespodziewanie już przed TdS liderką PŚ została Tiril Udnes Weng, która nie wygrała do tego momentu żadnych zawodów. Podczas Tour de Ski udało się to jej pierwszy raz w karierze (podobnie jak jej siostrze Lotcie). W klasyfikacji łącznej zajęła trzecie miejsce, ale mając 1447 pkt utrzymała sporą przewagę nad zwyciężczynią Touru Fridą Karlsson. Szwedka (która przypomnijmy wygrała w dramatycznych okolicznościach) jest druga i ma 1160 pkt. Trzecia jest Finka Kerttu Niskanen (1019 pkt), dalej Amerykanka Jessie Diggins (1004 pkt), Niemka Katharina Hennig (992 pkt) i druga Amerykanka Rosie Brennan (878 pkt). W “10” są jeszcze wspomniana Lotta Weng (837 pkt), sprinterka ze Szwajcarii Nadine Faehndrich (825 pkt), druga Finka Krista Parmakoski (792 pkt) i kuzyka Tiril i Lotty czyli utytułowana Heidi Weng (768 pkt). Polki nie zajmują miejsce w czołówce PŚ. Izabela Marcisz jest 71. (83 pkt), Monika Skinder – 80. (70 pkt)

klasyfikacja PŚ kobiet

Klaebo o włos przed Golbergiem

Johannes Klaebo dużo zyskał na zwycięstwie w Tourze. Ma 1282 pkt i niewielką przewagę nad swoim rodakiem Paalem Golbergiem (1228 pkt). Za nimi jest Włoch Federico Pellegrino (982 pkt). Następne dwa miejsce to znowu Norwegowie – Hans Christer Holund (876 pkt) i Simen Hegstad Krueger (844 pkt). Szósty jest Szwed Calle Halfvarsson (793 pkt). Piąty z Norwegów Didrik Toenseth jest siódmy (727 pkt). W “10” zmieścili się też Czech Michal Novak (674 pkt), Amerykanin Ben Ogden (666 pkt) i Brytyjczyk Andrew Musgrave (654 pkt). Niezłe, 41. miejsce zajmuje Dominik Bury (216 pkt). Niżej są Maciej Staręga (65. pozycja, 132 pkt) i drugi z braci Burych – Kamil (105. miejsce, 49 pkt).

klasyfikacja PŚ mężczyzn

źródło: wiadomość własna