PŚ w biegach narciarskich: Punkty, podia, zwycięstwa – analiza klasyfikacji generalnych

Emil Iversen (fot: TV2.no)

Za nami drugi weekend Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2019/2020. W norweskim Lillehammer rozegrano skiathlon kobiet i mężczyzn, a także pierwsze w bieżącym cyklu biegi sztafetowe. Zasadnicze różnice w klasyfikacjach generalnych dopiero się krystalizują, jednak już widać, że tej zimy czeka nas jeszcze sporo emocji…

W biegach pań nie ma do tej pory mocnych na Therese Johaug. Utytułowana Norweżka poniosła w tym sezonie tylko jedną porażkę, w otwierającym Ruka Triple sprincie. Zgromadziła już 441 pucharowych punktów, o 125 więcej niż wiceliderka, kolejna Norweżka Heidi Weng. Trzecia w “generalce” jest Astrid Uhrenholdt Jacobsen, a jedynie punkt traci do niej Jessica Diggins. Wydaje się, że jedynie Amerykanki dotrzymują kroku Norweżkom na początku sezonu. Jednak postawa Johaug w sztafecie, podczas której zdystansowała rywalki o niespełna minutę, każe myśleć, że to biegaczka z innej planety. Izabela Marcisz zdobyła dotychczas dwa punkty, w klasyfikacji generalnej jest 53.

Klasyfikacja generalna pań

W klasyfikacji dystansowej prowadzi, co oczywiste, niepokonana Johaug, a w sprinterskiej kolejność jest identyczna, jak w sprincie w Ruce: Maiken Caspersen Falla przed Jonną Sundling i Sadie Bjornsen.

Klasyfikacja sprinterska|klasyfikacja dystansowa

Klasyfikację generalną panów otwierają nazwiska Norwegów: Johannesa Klaebo i Emila Iversena. Nie dominują tak bardzo jak Johaug, ale ich atutem jest wszechstronność i stabilność formy. Obaj nie wypadli jeszcze z czołowej piątki w żadnym biegu indywidualnym. W skiathlonie rozgrywanym w sobotę pogodził ich Rosjanin Aleksander Bolszunow, dzięki czemu awansował na 3. miejsce w “generalce”. Dominik Bury jest 49. w klasyfikacji generalnej i 33. w dystansowej (12 punktów). Najlepszy dystansowiec to na ten moment Iversen, a sprinter – Klaebo.

Klasyfikacja generalna panów

Klasyfikacja sprinterska|klasyfikacja dystansowa

Kolejna okazja do zdobycia kilku (lub większej ilości) pucharowych punktów już 14-15 grudnia w Davos. Zawodnicy zmierzą się w biegach stylem dowolnym – na 15 kilometrów i w sprincie.

źródło: fis-ski.com

Adrian Gerula

W Sportsinwinter.pl od początku 2019 roku. Zajmuję się biegami narciarskimi, biathlonem i sportami saneczkarskimi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: