PŚ w biegach narciarskich: Podsumowanie klasyfikacji generalnych

18:37, 24.03.2019 Adrian Gerula

Ingvild Flugstad Oestberg (Kryształowa Kula w sezonie 2018/2019)

Koniec marca jest zwykle dość smutnym momentem w życiu fana sportów zimowych - kolejny sezon Pucharu Świata przechodzi do historii.  Nie inaczej jest w tym roku - dzisiejszy bieg pościgowy panów w Quebeku zwieńczył tegoroczne zmagania, a jednocześnie ustalił klasyfikację generalną Pucharu Świata. Kto - w konkurencjach pań i panów - sięgnął po Dużą i Małe Kryształowe Kule?

W rywalizacji kobiet na przestrzeni całego sezonu sześć zawodniczek przekroczyło 1000 pucharowych punktów. Najlepsza, po raz pierwszy w karierze, okazała się Ingvild Flugstad Oestberg. Zgromadziła aż 1654 "oczka" - wiele z nich zawdzięcza wygranej w Tour de Ski. Cztery wygrane etapy w cyklu były również dużym wyczynem. Drugą zawodniczką PŚ została ostatecznie Natalia Niepriajewa. Młoda Rosjanka z Tweru może zaliczyć sezon do udanych - obok wicemistrzostwa sezonu zdobyła dwa brązowe medale podczas Mistrzostw Świata. O trzecie miejsce w "generalce" do ostatniego biegu walczyły Norweżka Therese Johaug i Finka Krista Parmakoski. Lepsza okazała się Johaug (1322 punkty przy 1316 Finki). Można śmiało założyć, że gdyby tylko Puchar Świata był głównym celem Norweżki, wygrałaby go w cuglach dzięki świetnym występom w biegach dystansowych. Przez długi czas była w nich niepokonana.

Therese Johaug w klasyfikacji dystansowej o 139 punktów wyprzedziła Oestberg. Trzecia była Niepriajewa, a czwarta Parmakoski. W klasyfikacji sprinterskiej wygrała natomiast Szwedka Stina Nilsson, przed mistrzynią świata Maiken Caspersen Fallą i Mają Dahlqvist. Sklasyfikowano w niej także Monikę Skinder - zdobyła 11 punktów w Dreźnie, w ostatecznym rozrachunku była 63. W klasyfikacji generalnej dzięki temu zajęła 95. lokatę.

KLASYFIKACJA GENERALNA KOBIET

KLASYFIKACJA DYSTANSOWA KOBIET

KLASYFIKACJA SPRINTERSKA KOBIET

Walka o Kryształową Kulę wśród panów od początku rozstrzygała się między dwoma znakomitymi biegaczami - Norwegiem Johannesem Hoesflotem Klaebo i Aleksandrem Bolszunowem z Rosji. Po raz drugi z rzędu zwyciężył Norweg, zgromadził aż 1717 punktów - Rosjanin równo o 100 mniej. Klaebo prezentował wyjątkowo równą formę - niestraszny był mu zarówno cykl Tour de Ski (zdecydowanie wygrał), jak i niedawne Mistrzostwa Świata oraz kanadyjski finał sezonu. Bolszunowowi na pocieszenie pozostała Mała Kryształowa Kula za osiągnięcia na dystansach. Ta sprinterska przypadła Johannesowi. W czołowej szóstce klasyfikacji generalnej znalazło się aż pięciu Norwegów - oprócz Klaebo byli to Sjur Roethe, Simen Hegstad Krueger, Didrik Toenseth i Emil Iversen. Jedyny punktujący Polak, Maciej Staręga, zgromadził 33 punkty. Dało mu to 49. miejsce w klasyfikacji sprinterskiej i 96. w generalnej.

KLASYFIKACJA GENERALNA MĘŻCZYZN

KLASYFIKACJA DYSTANSOWA MĘŻCZYZN

KLASYFIKACJA SPRINTERSKA MĘŻCZYZN

W przyszłym sezonie dla większości biegaczy narciarskich priorytetem będzie dobry wynik w klasyfikacji generalnej lub w Tour de Ski - zawodników nie czekają ani Mistrzostwa Świata, ani Igrzyska Olimpijskie. Nie można jednak powiedzieć, że sezon 2019/2020 będzie nudny. To równo za rok okaże się, czy Johannes Klaebo trzeci raz z rzędu zdobędzie Kryształową Kulę, czy Ingvild Oestberg wytrzyma napór młodszych biegaczek, a także - jak rozwijają się młode polskie talenty? Kadra juniorek pokazała między innymi podczas Mistrzostw Świata w swojej kategorii wiekowej, że drzemią w niej wielkie możliwości.