PŚ w biegach na nartorolkach: Alpe Cermis zwieńczeniem sezonu letniego

16:51, 15.09.2019 Daniel Topczewski

fot: campioni.cn

Weekendowe zawody w Val di Fiemme były ostatnim przystankiem na mapie nartorolkowego Pucharu Świata. Walka o triumf była niezwykle zacięta i zakończyła się podbiegiem pod znany z Tour de Ski stok Alpe Cermis.

Zawody kobiet

Rywalizacja kobiet rozpoczęła się biegami ze startu wspólnego na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym. Faworytką była Linn Soemskar, która w ostatnich tygodniach prezentowała wysoką formę i cały czas zachowywała szanse na triumf w klasyfikacji generalnej nartorolkowego Pucharu Świata. Reprezentantka Szwecji potwierdziła swoje aspiracje i wygrała zawody, ale do ostatnich metrów musiała walczyć ze Słowaczką Aleną Prochazkovą (+0,1 sek) i Rosjanką Swietłaną Nikołajewą (+0,4 sek). Czwarte miejsce zajęła Ukrainka Walentyna Kamińska, piąte Szwedka Moa Olsson, a szóste młoda biegaczka z Ukrainy Julija Krol.

Zmagania kobiet w tym sezonie nartorolkowego Pucharu Świata zakończył bieg pościgowy na dystansie 13 kilometrów, do którego biegaczki wystartowały z zaliczeniem różnic czasowych z poprzednich dni włoskiego mini-touru. W grze o zwycięstwo i triumf w klasyfikacji generalnej liczyły się Linn Soemskar i Alena Prochazkova, ale szyki starała się im pokrzyżować kolejna z reprezentantek kraju Trzech Koron - Moa Olsson. Ostatecznie zawody wygrała Soemskar, druga była Olsson, a trzecie miejsce zajęła Słowaczka, która dzięki temu sięgnęła po Kryształową Kulę.

TOP3 klasyfikacji końcowej:

1. Alena Prochazkova - 972 pkt

2. Linn Soemskar - 952 pkt

3. Swietłana Nikołajewa - 615 pkt

Zawody mężczyzn

Ostatni weekend Pucharu Świata w biegach na nartorolkach mężczyzn rozpoczął się biegiem na 15 kilometrów stylem dowolnym. Zawody, ku radości kibiców zgromadzonych wokół trasy, wygrał reprezentant Włoch Matteo Tanel. Drugie miejsce zajął Rosjanin Iwan Anisimow (+3,3 sek), a trzeci był kolejny biegacz z Italii - Emanuele Becchis (+3,8 sek). W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Rusłan Perechoda (+4,7 sek), Jacopo Giardina (+5 sek), Ragnar Bragvin Andresen (+5,7 sek), Francesco Becchis (+6,2 sek), Jewgienij Diementiew (+6,5 sek), Patrick Fossum Kristoffersen  (+6,7 sek) i Robin Norum (+8,9 sek).

Bieg pościgowy mężczyzn na dystansie 15 kilometrów rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00. Jako pierwszy na trasę wyruszył Włoch Matteo Tanel, który miał 37 sekund przewagi nad Luką Curtim i 55 nad Rosjaninem Diementiewem. Reprezentant gospodarzy starał się dyktować mocne tempo, ale miał za sobą mocną grupę pościgową, która zbliżała się z każdym kolejnym kilometrem. Biegacze goniący lidera klasyfikacji generalnej dopadli go mniej więcej półtora kilometra przed metą, ale tylko Diementiew był w stanie uciec Tanelowi. Włoch kontrolował przewagę nad najgroźniejszymi konkurentami i niezagrożony minął linię mety na drugim miejscu, zapewniając sobie zwycięstwo w Pucharze Świata. Na trzeciej pozycji finiszował Luca Corti, czwarty był Patrick Fossum Kristoffersen, a piąty Emanuele Becchis.