PŚ w biegach. Lillehammer zorganizuje Finał Pucharu Świata

Lillehammer będzie gospodarzem Finału Pucharu Świata w biegach narciarskich (19-21 marca) – poinformowała na swojej stronie internetowej Międzynarodowa Federacja Narciarska. Norwegowie przejmą tym samym kończące sezon zawody od Pekinu, który dwa miesiące temu zrezygnował z organizacji imprezy ze względu na pandemię koronawirusa.

fot. M. Rudzińska

To już oficjalne. Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2020/2021 odbędzie się w dniach 19-21 marca w Lillehammer. Zawody, które początkowo miały zostać rozegrane w ramach próby przedolimpijskiej w Pekinie, zorganizują Norwegowie, którzy zgłosili swoją kandydaturę zaraz po ogłoszeniu informacji o rezygnacji Chińczyków. Oprócz Wikingów o imprezę walczyli także Rosjanie (Tiumeń) i Czesi (Nove Mesto). Mocnym punktem skandynawskiej kandydatury, który mógł być jednym z kluczowych czynników przy wyborze Lillehammer na gospodarza, był jednak fakt, że tydzień wcześniej w Oslo w ramach zawodów Pucharu Świata odbędą się sprinty i biegi dystansowe na 30 i 50 kilometrów.

Sportowcy poprosili bowiem, aby pucharowe zawody w ostatnich dwóch tygodniach sezonu odbywały się w jednym kraju. To przesądziło o wyborze Norwegów, którzy przy okazji odzyskali w kalendarzu Pucharu Świata miejscu stracone trzy miesiące temu ze względu na zaostrzenie krajowych restrykcji.  Teraz, gdy rząd Norwegii podjął decyzję o zwolnieniu sportowców z obowiązku kwarantanny, FIS nie miał wątpliwości komu powierzyć organizację Finału Pucharu Świata.

Oba weekendy Pucharu Świata, zarówno ten w Oslo i w Lillehammer, otrzymały już zielone światło od krajowych organów ds. zdrowia. Na razie nie wiadomo jak będzie wyglądał dokładny terminarz imprezy kończącej sezon. Szczegółowy harmonogram ma zostać ogłoszony w najbliższych dniach.

Źródło: FIS