PŚ w biegach: Koniec sezonu dla obrończyni Kryształowej Kuli

fot: M. Rudzińska

fot: M. Rudzińska

Ingvild Flugstad Oestberg była zmuszona przedwcześnie zakończyć sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. Z informacji przekazywanych przez Norweski Związek Narciarski wynika bowiem, że dwukrotna mistrzyni olimpijska doznała złamania kości piętowej i kilka najbliższych tygodni spędzi pod nadzorem lekarzy.

Dobiegający końca sezon 2019/2020 Pucharu Świata w biegach narciarskich nie był zbyt udany dla Ingvild Flugstad Oestberg, która opuściła pierwsze biegi z powodu problemów zdrowotnych. Nieoficjalnie mówiono, że absencja Norweżki była spowodowana problemami z wagą. Obrończyni kryształowej kuli powróciła do rywalizacji w rozgrywanym na przełomie grudnia i stycznia Tour de Ski i zaprezentowała tam wysoką formę, która pozwoliła jej ukończyć zmagania na trzecim miejscu. W kolejnych startach Oestberg cały czas utrzymywała wysoką dyspozycję, ale nie była w stanie odnieść zwycięstwa. Norweżka, która przygotowywała się do ostatnich biegów sezonu, nie będzie miała jednak możliwości, aby w nich wystartować. Wszystkiemu winna jest kontuzja stopy, której Oestberg nabawiła się kilka dni temu.

Według NRK dwukrotna mistrzyni olimpijska ból poczuła podczas rozgrzewki przed niedzielną sztafetą, ale ukończyła rywalizację. We wtorek Norweżka poruszała się już o kulach, co zaobserwowali dziennikarze rodzimych mediów, a po badaniach lekarskich okazało się, że Oestberg doznała złamania kości piętowej i z tego powodu będzie musiała przedwcześnie zakończyć sezon. – Ingvild doznał złamania pięty i dlatego musi zakończyć sezon. Teraz będzie musiała odciążyć piętę na kilka tygodni – mówi lekarz kadry Øystein Andersen. – Uraz nie powinien jednak wpłynąć na następny sezon – dodaje.

Sama zainteresowana nie chciała zbyt obszernie komentować swojego urazu. Ograniczyła się jedynie do krótkiej wypowiedzi. – Oczywiście to bardzo przygnębiające, ale dołożę wszelkich starań, aby wrócić jak najszybciej i być w jak najlepszej dyspozycji – powiedziała Oestberg.

Źródło: NRK