PŚ w biegach: Johaug pewna Kryształowej Kuli, Bolszunow powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej

fot: M. Rudzińska

fot: M. Rudzińska

Za nami kolejny weekend Pucharu Świata w biegach narciarskich. Tym razem zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w najdłuższych biegach sezonu na 30 i 50 kilometrów stylem klasycznym w Oslo, a zwycięstwa odnieśli Frida Karlsson oraz Aleksander Bolszunow, który powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej nad Johannesem Hoesflotem Klaebo. Trzecią w karierze Kryształową Kulę na pięć zawodów przed końcem sezonu zapewniła sobie z kolei druga na mecie sobotniego biegu Therese Johaug.

Sezon 2019/2020 Pucharu Świata w biegach narciarskich powoli dobiega końca. W kalendarzu pozostało zaledwie pięć biegów rozgrywanych w Ameryce Północnej, a konkretnie w kanadyjskich miastach Quebeck i Canmore oraz w amerykańskim Minneapolis. Przed zawodami za oceanem pewne jest, że trzecią w karierze Kryształową Kulę odbierze Therese Johaug, która zdominowała sezon wygrywając zarówno Tour de Ski, jak i Ski Tour 2020, a jej triumf w klasyfikacji generalnej nawet przez moment nie był zagrożony. Norweżka w dotychczasowych startach zgromadziła 2508 punktów i o 811 “oczek” wyprzedza wiceliderkę Heidi Weng. Na trzecim miejscu plasuje się Natalia Niepriajewa (1356 pkt), a czwarta jest Astrid Uhrenholdt Jacobsen (1289 pkt).

Szans na utrzymanie piątej pozycji nie ma Ingvild Flugstad Oestberg, która szóstą Jessikę Diggins wyprzedza o 32 punkty. Siódma jest Ebba Andersson, ósma Sadie Maubet Bjornsen, dziewiąta Krista Parmakoski a dziesiątkę zamyka Austriaczka Teresa Stadlober.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet

Therese Johaug (1451 pkt) z dużą przewagą prowadzi nie tylko w klasyfikacji generalnej, ale także w zestawieniu najlepszych biegaczek na dystansach. Norweżka wygrała szesnaście biegów dystansowych i już kilka tygodni temu zapewniła sobie czwartą małą Kryształową Kulę zrównując się w klasyfikacji wszech czasów z Justyną Kowalczyk. Druga jest Heidi Weng (920 pkt), a trzecia Ebba Andersson (717 pkt).

Klasyfikacja biegów dystansowych kobiet

Bardzo ciekawie zapowiada się walka o małą Kryształową Kulę za sprinty, która rozegra się podczas rozpoczynającego się w ten weekend Sprint Touru. Na razie na prowadzeniu znajduje się Szwedka Linn Svahn (509 pkt), ale jej przewaga nad swoją rodaczką Jonną Sundling wynosi zaledwie 23 “oczka”. Trzecia jest Anamarija Lampič z dorobkiem 772 pkt.

Klasyfikacja sprinterska kobiet

Coraz bliżej pierwszej w karierze Kryształowej Kuli jest Aleksander Bolszunow (2221 pkt). Rosjanin doskonale spisał się na trasie niedzielnego biegu na 50 kilometrów techniką klasyczną w Oslo i swoją przewagę nad drugim w klasyfikacji generalnej Johannesem Hoesflotem Klaebo (1726 pkt) powiększył do 496 punktów. Biorąc pod uwagę, że w pięciu biegach rozgrywanych w Ameryce Północnej do zdobycia pozostało jeszcze 580 “oczek”, triumf reprezentanta Rosji jest praktycznie przesądzony.

Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje triumfator Ski Touru Paal Golberg, czwarty jest Simen Hegstad Krueger, a piąty Sjur Roethe. Na szóstej pozycji sklasyfikowany jest Fin Iivo Niskanen, siódmy jest Hans Christer Holund, a ósmy Rosjanin Siergiej Ustiugow. Czołową dziesiątkę zamykają Emil Iversen i doświadczony Szwajcar Dario Cologna.

Najwyżej z Polaków plasuje się Dominik Bury, który z dorobkiem 70 punktów zajmuje sześćdziesiąte ósme miejsce. Kamil Bury jest 90., a Maciej Staręga 120.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn

W klasyfikacji biegów dystansowych drugą z rzędu małą Kryształową Kulę zapewnił sobie Aleksander Bolszunow, który zgromadził 1293 punkty. Drugi jest Norweg Sjur Roethe (864 pkt), a trzeci Fin Iivo Niskanen (840 pkt).

Klasyfikacja biegów dystansowych mężczyzn

W zestawieniu najlepszych sprinterów sytuacja także jest klarowna. Johannes Hoesflot Klaebo, który dotychczas zgromadził 550 “oczek” w trzech kolejnych startach potrzebuje zaledwie sześciu punktów, aby zdobyć czwartą z rzędu małą Kryształową Kulę w tej specjalności. Drugie miejsce w klasyfikacji sprinterskiej zajmuje Erik Valnes (405 pkt), a trzeci jest Paal Golberg (386 pkt), który ma tylko punkt przewagi nad Federico Pellegrino (385 pkt). Włoch będzie miał jednak problem z odrobieniem strat, bowiem nie zostanie wpuszczony na teren USA, gdzie odbędzie się jeden z etapów Sprint Touru.

Klasyfikacja sprintu mężczyzn

Źródło: informacja własna