PŚ w biegach: Johaug i Bolszunow na prowadzeniu po zawodach w Oberstdorfie

0

fot: M. Rudzińska

fot: M. Rudzińska

Therese Johaug i Aleksander Bolszunow utrzymali prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich po weekendowych zawodach w Oberstdorfie. Norweżka w wyścigu o kryształową kulę wyprzedza Natalię Niepriajewą i Heidi Weng, a Rosjanin Johannesa Hoesflota Klaebo i swojego rodaka Siergieja Ustiugowa. W Niemczech punkty do klasyfikacji zdobyli również reprezentanci Polski, a konkretnie Monika Skinder i Kamil Bury.

Dwudniowe zawody w Oberstdorfie, które były szansą na przetestowanie tras przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym, były bardzo udane dla Therese Johaug. Liderka Pucharu Świata wygrała sobotni skiathlon i zajęła siedemnaste miejsce w sprincie, co przełożyło się na pokaźny dorobek 144 punktów, które Norweżka wywiozła z Oberstdorfu. Dzięki tym wynikom Johaug ma już na swoim koncie 1553 “oczka” w klasyfikacji generalnej i pewnie zmierza po trzecią w karierze dużą kryształową kulę. Na drugie miejsce po zawodach w Niemczech awansowała Rosjanka Natalia Niepriajewa (1087 pkt), która w dwóch startach zdobyła aż 148 punktów i wyprzedziła dotychczasową wiceliderkę Heidi Weng (1020 pkt).

Czwarta w klasyfikacji generalnej jest Amerykanka Jessica Diggins, piąta Astrid Uhrenholdt Jacobsen, a szósta Ingvild Flugstad Oestberg. Na siódmym miejscu plasuje się Sadie Maubet Bjornsen, ósma lokata należy do Teresy Stadlober, a czołową dziesiątkę zamykają Anamarija Lampič i Kerttu Niskanen. Najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką Polski jest Izabela Marcisz, która w dotychczasowych startach zdobyła 2 punkty. Jedno “oczko” wywalczone w niedzielnym sprincie na swoim koncie ma natomiast Monika Skinder.

Klasyfikacja generalna PŚ kobiet

W klasyfikacji dystansowej niekwestionowaną liderką jest Therese Johaug, która wygrała aż dziesięć z dwunastu dotychczasowych biegów na dystansach. Norweżka ma na koncie 896 punktów i o 301 “oczek” wyprzedza wiceliderkę Heidi Weng (595 pkt). Trzecia w tym zestawieniu jest Natalia Niepriajewa (471 pkt), a czwarta Ingvild Flugstad Oestberg (418 pkt). W czołowej piątce plasuje się także Amerykanka Jessica Diggins (412 pkt).

Klasyfikacja dystansowa kobiet

Zawody w Oberstdorfie nie przyniosły także zmian w klasyfikacji sprinterskiej, w której nadal na prowadzeniu znajduje się druga w niedzielnym sprincie Słowenka Anamarija Lampič (355 pkt). Drugie miejsce w zestawieniu najlepszych sprinterek zajmuje młoda Szwedka Linn Svahn (285 pkt), a trzecie Rosjanka Natalia Niepriajewa (270 pkt). Wysoko plasuje się także Amerykanka Sophie Caldwell.

Klasyfikacja sprinterska kobiet

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn po zawodach w niemieckim Oberstdorfie pozostał Aleksander Bolszunow (1457 pkt). Rosjanin w sobotnim skiathlonie zdobył aż 140 punktów, co przy zerowym dorobku punktowym najgroźniejszego rywala, czyli Johannesa Hoesflota Klaebo, przełożyło się na spory bufor bezpieczeństwa. W niedzielnych sprintach Norweg zainkasował sto punktów (1222 pkt w generalce) i odrobił część strat do lidera (Bolszunow był dopiero siódmy), ale z Oberstdorfu i tak wyjedzie z większą stratą niż po zawodach w Novym Meście. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Siergiej Ustiugow, który traci do lidera aż 606 “oczek”.

Na kolejnych miejscach plasują się: Iivo Niskanen (811 pkt), Sjur Roethe (784 pkt), Simen Hegstad Krueger (635 pkt), Paal Golberg (582 pkt), Emil Iversen (495 pkt), Hans Christer Holund (470 pkt) i Andriej Mielniczenko (420 pkt).

Dość wysoko w klasyfikacji generalnej znajduje się Dominik Bury, który jest sklasyfikowany na 51. miejscu wśród 132 punktujących biegaczy. Polak w dotychczasowych startach zgromadził 69 “oczek”. Na 107. pozycji plasuje się natomiast Kamil Bury, który w niedzielnym sprincie dorzucił cztery punkty do swojego dorobku.

Klasyfikacja generalna PŚ mężczyzn

Aleksander Bolszunow, podobnie jak Therese Johaug, jest zdecydowanym liderem klasyfikacji dystansowej. Rosjanin w dwunastu startach zdobył 794 punkty i jego przewaga nad drugim w tym zestawieniu Finem Iivo Niskanenem (529 pkt) wynosi 265 “oczek”. Trzecie miejsce wśród najlepszych dystansowców zajmuje Norweg Sjur Roethe (498 pkt), a czwarty jest Simen Hegstad Krueger (439 pkt). Blisko podium znajduje się także Johannes Hoesflot Klaebo (432 pkt).

Klasyfikacja dystansowa mężczyzn

Na prowadzenie w klasyfikacji sprintu powrócił Johannes Hoesflot Klaebo, który wykorzystał dużo słabszą postawę specjalisty od techniki dowolnej Lucasa Chanavata. Norweg odniósł piąte zwycięstwo w tym sezonie (na pięć startów) i jest na dobrej drodze do zdobycia czwartej z rzędu małej kryształowej kuli za sprint. Drugie miejsce zajmuje dotychczasowy lider, czyli reprezentant Trójkolorowych Lucas Chanavat (304 pkt), a trzeci jest Rosjanin Glieb Rietiwych (246 pkt).

Klasyfikacja sprinterska mężczyzn

Kolejne zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich odbędą się za dwa tygodnie w szwedzkim Falun. W sobotę 8 stycznia zawodnicy będą rywalizować w sprincie stylem klasycznym, a dzień później w biegach indywidualnych na 10 i 15 kilometrów techniką dowolną.

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.