PŚ w biathlonie: Wierer i Fourcade na prowadzeniu po zawodach w Östersund – analiza klasyfikacji generalnej

fot. Sean Rowe / CC BY NC ND

fot. Sean Rowe / CC BY NC ND

Niedzielne sztafety kobiet zakończyły zmagania biathlonistów i biathlonistek podczas pierwszych zawodów Pucharu Świata w sezonie 2019/2020. W szwedzkim Östersund najlepiej spisali się Dorothea Wierer i Martin Fourcade, którzy w sprincie i biegu indywidualnym zgromadzili najwięcej punktów i są liderami klasyfikacji generalnej. Z grona reprezentantów Polski zdecydowanie najlepiej spisała się Monika Hojnisz-Staręga.

Inauguracja Pucharu Świata w biathlonie po rocznej przerwie odbyła się w Östersund, gdzie rozegrano aż osiem biegów – w tym cztery sztafetowe. Emocji nie brakowało, ale w pierwszych zawodach nie doszło do zbyt wielu niespodzianek.

W klasyfikacji generalnej kobiet po premierze sezonu na pierwszym miejscu plasuje się obrończyni kryształowej kuli – Włoszka Dorothea Wierer. Reprezentantka Italii doskonale rozpoczęła zimę triumfując w sprincie, a kilka dni później zajęła siódme miejsce w biegu indywidualnym na dystansie 15 kilometrów. W obu startach Wierer zgromadziła 96 punktów i po pierwszych zawodach Pucharu Świata to właśnie najlepsza biathlonistka poprzedniego sezonu jest posiadaczką żółtej koszulki liderki. Na drugim miejscu plasuje się utalentowana Czeszka Marketa Davidova z dorobkiem 78 “oczek”, a trzecia jest Norweżka Marte Olsbu Roeiseland – 76 punktów. Kolejne lokaty zajmują Lena Haecki, Franziska Preuss i Julia Simon – wszystkie zgromadziły 72 “oczka”.

Z grona reprezentantek Polski podczas pierwszego weekendu najlepiej spisała się Monika Hojnisz-Staręga, która w premierowym sprincie zajęła co prawda 20. miejsce, ale podczas biegu indywidualnego była blisko podium i ostatecznie uplasowała się na 8. pozycji. Chorzowianka w obu startach zdobyła 55 punktów i jest obecnie trzynastą zawodniczką Pucharu Świata. Punkty w Östersund zdobyła także Kamila Żuk (13 “oczek).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet

W klasyfikacji generalnej mężczyzn na prowadzeniu po pierwszych zawodach znajduje się Martin Fourcade. Reprezentant Francji w Östersund zaprezentował wysoką formę – triumfując w biegu indywidualnym – i w dużej mierze dzięki temu zwycięstwu jest liderem PŚ z dorobkiem 100 punktów. Tuż za plecami jednego z najlepszych biathlonistów w historii plasują się dwaj bracia Boe: Tarjei i Johannes Thingnes. Wiceliderem jest starszy z nich, który zgromadził 92 punkty. Obrońca kryształowej kuli jest trzeci i traci do swojego brata… jedno “oczko”. Na czwartym miejscu znajduje się Matwiej Elisiejew (82 punkty), piąty jest Simon Desthieux, a szósty Quentin Fillon Maillet.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn

W zestawieniu Pucharu Narodów pierwsze miejsce zajmują Norweżki, a na kolejnych lokatach plasują się Szwedki i Niemki. Polki w tej klasyfikacji są 13. z dorobkiem 959 punktów. Wśród panów prowadzą Norwegowie, drugie miejsce zajmują Francuzi, a trzecie Rosjanie. Polacy w Pucharze Narodów plasują się na 19. pozycji.

Klasyfikacja Pucharu Narodów kobiet | Klasyfikacja Pucharu Narodów mężczyzn

Kolejne biegi Pucharu Świata odbędą już w tym tygodniu w austriackim Hochfilzen (13-15 grudnia).

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.