PŚ w biathlonie. To oni pojadą na mistrzostwa świata w roli liderów

© Manzoni/IBU

Za najlepszymi biathlonistami na świecie kolejny weekend z zawodami PŚ. Tym razem rywalizowano na trasach we włoskiej Anterselvie, gdzie rozegrane zostały po trzy biegi pań i panów, w tym zmagania sztafet. Dopiero przed nami jednak to, na co kibice czekają najbardziej, czyli mistrzostwa świata w Oberhofie. Sprawdźmy, jak przed najważniejszą imprezą sezonu prezentują się klasyfikacje generalne PŚ.

© Manzoni/IBU

Niewielka przewaga Julii Simon

Najlepsze biathlonistki świata zmierzyły się w Anterselvie w sprincie, biegu pościgowym i w sztafecie. Pierwsza z tych konkurencji należała do Dorothei Wierer. Utytułowana Włoszka odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, minimalnie wyprzedzając Francuzkę, Chloe Chevalier. W biegu pościgowym triumfowała natomiast była niemiecka biegaczka narciarska, Denise Herrmann-Wick. W niedzielnej rywalizacji sztafet najlepsze okazały się z kolei reprezentantki Francji.

To właśnie zawodniczka z tego kraju prowadzi w klasyfikacji generalnej. Mowa oczywiście o Julii Simon, która zgromadziła na swoim koncie 811 punktów. Do liderki zbliżyła się jednak dwukrotnie trzecia w Anterselvie Elvira Oeberg. Dzięki dwóm miejscom na podium strata Szwedki zmniejszyła się ze 141 do 76 “oczek”. Podium klasyfikacji generalnej uzupełnia Lisa Vittozzi z Włoch, a w czołowej piątce znajdują się jeszcze Dorothea Wierer oraz Denise Herrmann-Wick. Najlepsza z Polek, Kamila Żuk, plasuje się na 44 pozycji.

Klasyfikacja generalna kobiet

Dominator

Żadne zmiany nie nastąpiły na szczycie listy wyników w rywalizacji mężczyzn. W Anterselvie znowu byliśmy świadkami dominacji Johannesa Thingnesa Boe. Norweg wygrał oba biegi, a łącznie było to dla niego 5 i 6 zwycięstwo z rzędu. Boe triumfował także razem z kolegami w rywalizacji sztafet. Jego aktualny dorobek w klasyfikacji generalnej PŚ wynosi 1139 “oczek”, co daje mu aż 219 punktów przewagi nad drugim rodakiem, Sturlą Holm Laegreidem. Trzecią pozycję zajmuje kolejny Norweg, Vetle Sjaastad Christiansen, który zgromadził na swoim koncie 588 punktów. Na 4 pozycji znajduje się najlepszy zawodnik reszty świata, czyli Quentin Fillon Maillet z Francji. Czołową piątkę uzupełnia Szwed, Martin Ponsiluoma. Jedyny Polak z pucharowymi punktami, Grzegorz Guzik, plasuje się na 65 pozycji.

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Przetasowania w Pucharze Narodów

W klasyfikacji Pucharu Narodów mężczyzn prowadzą oczywiście Norwegowie, którzy zgromadzili na swoim koncie 5156 punktów. Drugie miejsce zajmują Francuzi, a na trzeciej pozycji znajduję się reprezentanci Niemiec. Zmiany nastąpiły natomiast na czele klasyfikacji Pucharu Narodów kobiet. Na prowadzenie wyszły Francuzki, które o 43 punkty wyprzedzają prowadzące przed weekendem w Anterselvie Szwedki. Również na trzeciej pozycji doszło do zamiany miejsc, a to za sprawą reprezentantek Niemiec, które wyprzedziły drużynę z Norwegii. Teraz przed nami mistrzostwa świata w Oberhofie, które potrwają od 8 do 19 lutego.

Puchar Narodów kobiet

Puchar Narodów mężczyzn

Źródło: informacja własna