PŚ w biathlonie: Premiera dla Wierer, dobry występ Guzik

19:44, 03.12.2015 Mateusz Król
reo

Zwycięstwem Dorothea Wierer zakończyły się dzisiejsze zmagania biathlonistek w biegu indywidualnym. Włoszce triumf dało bezbłędne strzelanie. Najlepsza z Polek - Krystyna Guzik, zajęła dobre 11. miejsce.

Inauguracyjny bieg indywidualny kobiet w Oestersund padł łupem Dorothea Wierer. Włoszka wyruszyła na trasę z 46 numerem. Podczas wszystkich czterech wizyt na strzelnicy była bezbłędna i na mecie uzyskała najlepszy czas (42:17.0). To pierwsze zwycięstwo w karierze 25-latki. Drugie miejsce zajęła dzisiaj Marie Dorin Habert, która popisała się przede wszystkim wspaniałą formą biegową. Francuzka pomyliła się dwa razy na strzelnicy, co spowodowało doliczenie do jej czasu dwóch minut karnych. Mimo to w końcowym rezultacie do nieomylnej Wierer straciła zaledwie 14.1 sekundy. Podium uzupełnia startująca z odległym -81. numerem, Olena Pidhrushna. Ukrainka podobnie do triumfatorki dzisiejszych zmagań, ani razu nie pomyliła się przy strzelaniu. Do Wierer straciła jednak 37,8 sekundy.

Na starcie dzisiejszego biegu pojawiło się 5 reprezentantek Polski. Najlepszą okazała się Krystyna Guzik, która została sklasyfikowana na 11. miejscu. Wicemistrzyni świata z 2013 roku zaliczyła dwa pudła i dobiegła do mety z czasem 44:38.3 . Punkty wywalczyły jeszcze dwie nasze zawodniczki. Na 20. miejscu była Magdalena Gwizdoń z trzema niecelnym strzałami (+3:33.6) a tuż za nią uplasowała się Monika Hojnisz (+3:34.9; 2 p). Kinga Mitoraj, dla której był to drugi start w PŚ, zajęła dzisiaj 81. miejsce (+8:28.0; 5 p). Młoda wicemistrzyni świata juniorów pokonała aktualną wicemistrzynie świata seniorów w biegu sprinterskim. Weronika Nowakowska nie zaliczy dzisiejszego biegu do udanych. Polka aż 8 razy pudłowała i uplasowała się na 82. miejscu ze stratą 8:32.5 . Zawiodła też główna faworytka dzisiejszego wyścigu. Kaisa Makarainen myliła się aż 5 razy i zmagania zakończyła na 24. pozycji (+3:40.9).

Teraz przed biathlonistkami dzień przerwy od zmagań. W sobotę, zarówno panów jak i panie, czekają rywalizacje sprinterskie. W niedzielę biegi na dochodzenie. Miejmy nadzieję, że naszym reprezentantom w weekend powiedzie się lepiej.