PŚ w biathlonie: Najlepsze wyniki polskich zawodników w historii

0

fot. M. Król

Już w najbliższą sobotę na trasy Pucharu Świata wracają biathloniści. Wśród niech nie zabraknie reprezentantów naszego kraju. Sprawdzamy zatem, jak dotychczas radzili sobie Polacy w tej dyscyplinie sportu. Oto szybki przegląd historycznych osiągnięć biało-czerwonych.

Wytrwali fani biathlonu nie zdziwią się, że większa część tego artykułu poświęcona będzie Tomaszowi Sikorze. Wicemistrz olimpijski z Turynu jest właściwie jedynym Polakiem, który potrafił namieszać w światowej czołówce. Urodzony w Wodzisławiu Śląskim zawodnik pięć razy wygrywał zawody Pucharu Świata. Liczba w skali światowej może nie powala, ale trudno szukać drugiego takiego zawodnika w Polsce. Sikora zachwycał także innymi wynikami. To jedyny nasz reprezentant, który sięgnął po małą kryształową kulę. Taka sztuka powiodła mu się w sezonie olimpijskim 2005/2006 w sprincie. Trzy lata później w tej samej kategorii na koniec sezonu zajął drugie miejsce. Jeszcze większe wrażenie robi druga lokata w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2008/2009. Tomasz był też po razie trzeci w klasyfikacjach biegów: masowych, pościgowych i indywidualnych. Na podium łącznie stawał 23 razy. W czołowej dziesiątce PŚ na koniec zimy klasyfikowany był cztery razy. Czy Tomasz Sikora to jedyny zawodnik, który wygrał pucharowy wyścig? Niestety, tak…

A jak sytuacja ma się w przypadku naszych biathlonistek? Z jednej strony lepiej, z drugiej gorzej. Żadna z reprezentantek Polski nie zbliżyła się nawet do podium w klasyfikacji generalnej, ani konkretnej konkurencji. Tylko dwa razy zdarzyło się, żeby nasza zawodniczka zakończyła sezon w najlepszej dziesiątce. Najpierw ta sztuka powiodła się Krystynie Guzik w sezonie 2015/2016, a następnie Monice Hojnisz w cyklu 2018/2019 (obie zajmowały 10. miejsca). Wyżej nie była nawet Magdalena Gwizdoń, która najwięcej razy stawała na podium. Ba, jest jak dotąd jedyną Polką, która wygrywała zawody Pucharu Świata. Pierwszy raz sztuki tej dokonała 1 grudnia 2006 roku Östersund w sprincie, a dwa dni później była trzecia w biegu pościgowym. Drugi raz Magda wygrała podczas próby przedolimpijskiej w Soczi.  Też podczas sprintu. Łącznie, urodzona w Cieszynie biathlonistka, sześć razy stawała na podium PŚ. Druga pod względem miejsc w TOP 3 jest Krystyna Guzik, której na “pudło” udawało się wskakiwać cztery razy. Premierowo podczas MŚ w Novym Meście, kiedy zdobyła srebrny medal. Na podium dwa razy stawała także Weronika Nowakowska (srebro i brąz podczas MŚ w Kontiolahti). Tyle samo miejsc w czołowej trójce ma Monika Hojnisz-Staręga. Wciąż startująca biathlonistka wywalczyła brąz podczas MŚ w Novym Meście, a na początku ubiegłego sezonu zajęła drugie miejsce w biegu indywidualnym w słoweńskiej Pokljuce.

Miejmy nadzieję, że tej zimy statystyki polskich biathlonistów zostaną poprawione. O ich przygotowaniach możecie przeczytać tutaj.

Źródło: Biathlonresults.com/Wikipedia

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.