PŚ w biathlonie. Liderzy trzymają się mocno. Klasyfikacja generalna po zawodach w Ruhpolding

Screen - TVP SPORT

Za nami kolejny weekend z zawodami PŚ w biathlonie. Tym razem najlepsi specjaliści od dwuboju zimowego rywalizowali w niemieckim Ruhpolding. Emocji nie brakowało, ale ze zwycięstw i miejsc na podium cieszyli się faworyci. Kolejne bardzo udane zawody mają za sobą Johannes Thingnes Boe i Julia Simon, którzy umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Screen – TVP SPORT

Norweska dominacja

Zmagania w Ruhpolding, jak większość dotychczasowych startów w sezonie 2022/2023 biathlonowego Pucharu Świata, były popisem Johannesa Thingnesa Boe, który dzięki dwóm zwycięstwom umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Norweg po dwunastu biegach, z których wygrał aż dziewięć, ma na swoim koncie 959 punktów i pewnie zmierza po czwartą w karierze Kryształową Kulę. Na drugim miejscu wciąż plasuje się Sturla Holm Laegreid, który traci do swojego rodaka aż 174 “oczka” (785 pkt).

Na trzecią lokatę awansował Vetle Sjastad Christiansen (503 pkt), który w Ruhpolding zarówno w biegu indywidualnym, jak i w mass starcie przegrywał jedynie z Johannesem Thingnesem Boe. Duży zastrzyk punktowy pozwolił zatem reprezentantowi Kraju Fiordów wyprzedzić Quentina Fillona Mailleta (434 pkt). Piąte miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Benedikt Doll (395 pkt), a na szóstej pozycji sklasyfikowany jest Tarjei Boe (389 pkt).

Jedynym Polakiem z pucharowymi punktami jest Grzegorz Guzik, który z dorobkiem ośmiu “oczek” zajmuje 72. miejsce.

Klasyfikacja generalna PŚ mężczyzn

Simon ucieka rywalkom

W rywalizacji kobiet coraz bliżej premierowej Kryształowej Kuli jest Julia Simon. Reprezentantka Francji w Ruhpolding zajęła trzecie miejsce w biegu indywidualnym i wygrała mass start, co pozwoliło jej dopisać do swojego dorobku aż 150 punktów. Łącznie liderka klasyfikacji generalnej ma już więc na koncie 756 pkt. Drugą lokatę po weekendzie w Niemczech zachowała Elvira Oeberg (615 pkt), ale strata Szwedki do Simon urosła do 141 “oczek”. Winna temu była absencja reprezentantki kraju Trzech Koron w niedzielnym biegu masowym, który zakończył się zwycięstwem Francuzki.

Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Lisa Vittozzi, która w Ruhpolding była jedną z najjaśniejszych postaci. Włoszka wygrała bieg długi i była druga w mass starcie, co pozwoliło jej mocno poprawić swój dorobek punktowy, który obecnie wynosi 538 “oczek”. Na kolejnych pozycjach różnice są już mniejsze. Czwarta jest Dorothea Wierer (477 pkt), piąta Ingrid Landmark Tandrevold (474 pkt), a szósta Denise Herrmann-Wick (458 pkt). Siódma lokata należy do Linn Persson (454 pkt), a ósma do Austriaczki Lisy Theresy Hauser (447 pkt). Czołową dziesiątkę zamykają Marketa Davidova (430 pkt) i Hanna Oeberg (365 pkt).

Najlepsza z Polek, Kamila Żuk, z dorobkiem 53 punktów zajmuje 46. lokatę. Siedem miejsc niżej sklasyfikowana jest Joanna Jakieła (34 pkt), a na 67. pozycji plasuje się Anna Mąka, która zgromadziła dotychczas 13 punktów.

Klasyfikacja generalna PŚ kobiet

Bez niespodzianek w Pucharze Narodów

W klasyfikacji Pucharu Narodów mężczyzn prowadzą – co nie jest żadnym zaskoczeniem – Norwegowie. Biathloniści z Kraju Fiordów mają na swoim koncie 4288 pkt. Drugie miejsce zajmują Francuzi (3776 pkt), a trzecie Niemcy (3755 pkt). Wśród kobiet prowadzą Szwedki (3860 pkt), których przewaga nad Francuzkami jest jednak minimalna i wynosi zaledwie 10 punktów (3850 pkt). Podium uzupełniają Norweżki (3737 pkt).

Klasyfikacja Pucharu Narodów mężczyzn

Klasyfikacja Pucharu Narodów kobiet

Źródło: informacja własna