Zamknij

PŚ w biathlonie: Johannes Thingnes Bø i Dorothea Wierer tryumfują w klasyfikacji generalnej

19:26, 14.03.2020 Marta Grzyb Aktualizacja: 21:41, 14.03.2020
Skomentuj

fot. Mateusz Król

Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa sezon biathlonowego Pucharu Świata już dziś zakończył się w fińskim Kontiolahti, a nie - jak pierwotnie planowano - 22 marca na przedmieściach Oslo, w Holmenkollen. Tak jak przed rokiem, po Kryształową Kulę ponownie sięgnęli Johannes Thingnes Bø z Norwegii oraz Włoszka, Dorothea Wierer.

Zakończona właśnie czterdziesta trzecia edycja zmagań w biathlonowym Pucharze Świata zainaugurowana została została 30 listopada 2019 roku w szwedzkim Östersund. Wówczas to odbyła się pojedyncza sztafeta mieszana, w której tryumfowali Hanna Öberg i Sebastian Samuelsson ze Szwecji. Pierwotnie zmagania pucharowe miały zakończyć się 22 marca 2020 roku biegami masowymi w Holmenkollen, jednakże ze względu na pandemię koronawirusa, zdecydowano się odwołać owe zawody. W związku z tym już dziś poznano zwycięzców wszystkich klasyfikacji biathlonowego Pucharu Świata, w ramach którego najlepsi zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w dwudziestu jeden konkurencjach indywidualnych oraz dwunastu zespołowych (sztafetach oraz sztafetach mieszanych).

Podsumowanie biathlonowego Pucharu Świata wśród mężczyzn - analiza poszczególnych klasyfikacji

Rywalizacja o tryumf w klasyfikacji generalnej panów trwała do ostatniego biegu. Przed dzisiejszym startem pościgowym na dystansie 12,5 kilometra w walce o końcowe zwycięstwo liczyli się tylko: przystępujący do zawodów jako lider zmagań pucharowych, Martin Fourcade, oraz obrońca Kryształowej Kuli sprzed roku, Johannes Thingnes Bø. Francuz w swoim ostatnim starcie okazał się najlepszy, jednakże - ze względu na to, iż miał on odejmowane punkty za dwa najgorsze występy w sezonie, podczas gdy Norweg nie brał udziału w czterech styczniowych biegach pucharowych i tym samym nie miał odejmowanych punktów - ostatecznie w klasyfikacji generalnej musiał on uznać wyższość młodszego z braci Bø, który był lepszy od niego o zaledwie dwa punkty. Siedemdziesiąt "oczek" do lidera stracił rodak Fourcade`a, Quentin Fillon Maillet, zaś czołową szóstkę uzupełnili Tarjei Bø oraz kolejni Francuzi - Émilien Jacquelin i Simon Desthieux. Z dorobkiem dwudziestu sześciu punktów na koncie sezon zakończył Grzegorz Guzik, który uplasował się na siedemdziesiątej drugiej lokacie w klasyfikacji generalnej. Cztery "oczka" wywalczył Łukasz Szczurek (dziewięćdziesiąta pierwsza pozycja), zaś Andrzej Nędza Kubiniec wywalczył łącznie dwa punkty, co w ostatecznym rozrachunku pozwoliło mu zająć dziewięćdziesiąte czwarte miejsce.

Klasyfikacja generalna mężczyzn na koniec sezonu

W klasyfikacji biegów sprinterskich, których w zakończonym dziś sezonie rozegrano osiem, najlepszy okazał się Martin Fourcade. Francuz o trzydzieści sześć punktów wyprzedził swojego kolegę z reprezentacji, Quentin`a Fillon`a Maillet`a. Trzydzieści siedem "oczek" do lidera stracił natomiast zwycięzca dużej Kryształowej Kuli, Johannes Thingnes Bø. Jedynym spośród reprezentantów Polski, który zdobywał punkty w opisywanej konkurencji, był Grzegorz Guzik. Siedemnaście "oczek" pozwoliło mu zająć sześćdziesiątą piątą pozycję w klasyfikacji sprintu.

Klasyfikacja sprintu mężczyzn

Rywalizację w biegach pościgowych zdominowali reprezentanci Francji, którzy między siebie podzielili miejsca w czołowej trójce klasyfikacji generalnej opisywanej konkurencji. Zwycięzcą małej Kryształowej Kuli za biegi pościgowe okazał się dość niespodziewanie Émilien Jacquelin, który w Anterselvie wywalczył tytuł mistrz świata w tejże konkurencji. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Martin Fourcade, natomiast trzecie - Quentin Fillon Maillet. Obydwaj stracili do swego rodaka zaledwie dwa punkty. Na sześćdziesiątej trzeciej pozycji - z dziewięcioma "oczkami" na koncie - zmagania w biegach pościgowych zakończył Grzegorz Guzik.

Klasyfikacja biegu na dochodzenie mężczyzn

W pięciu biegach ze startu wspólnego największą ilość punktów zgromadził zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Johannes Thingnes Bø. Tuż za nim w "tabeli podsumowującej" występy w startach masowych znaleźli się dwaj Francuzi - Quentin Fillon Maillet i Martin Fourcade, którzy stracili do Norwega odpowiednio dwanaście oraz dwadzieścia pięć "oczek". W konkurencji ten punktów nie zdobył żaden z reprezentantów Polski.

Klasyfikacja biegu masowego mężczyzn

Mała Kryształowa Kula za biegi indywidualne padła łupem Martina Fourcade`a, który w trzech startach zgromadził łącznie sto siedemdziesiąt cztery "oczka" i po raz piąty mógł cieszyć się z tryumfu w tejże konkurencji, której podium uzupełnili Johannes Thingnes Bø (strata dwudziestu dziewięciu punktów) i Quentin Fillon Maillet (strata pięćdziesięciu czterech "oczek"). Cztery punkty w tejże konkurencji zgromadził Łukasz Szczurek (sześćdziesiąta pozycja), natomiast Andrzej Nędza-Kubiniec - dwa, co pozwoliło mu na uplasowanie się na sześćdziesiątej czwartej lokacie.

Klasyfikacja biegu indywidualnego mężczyzn

W biegach sztafetowych najlepiej w przeciągu całego sezonu radzili sobie Norwegowie, którzy w końcowej klasyfikacji zgromadzili o czterdzieści sześć "oczek" więcej od reprezentantów Francji. Osiemdziesiąt cztery punkty do liderów stracili Niemcy, zaś dwieście siedem - Polacy (szesnasta pozycja w klasyfikacji sztafet).

Klasyfikacja sztafet mężczyzn

Nacją, która najlepiej spisała się w Pucharze Narodów, była ekipa Norwegii. Trzysta siedem punktów mniej zgromadzili reprezentanci Francji, zaś podium niniejszej kwalifikacji uzupełnili - tak jak w sztafecie - Niemcy (strata na poziomie niespełna tysiąca punktów). Polacy, gromadząc na swoim koncie trzy tysiące pięćset trzynaście "oczek", zajęli w tym przypadku siedemnastą pozycję, dzięki czemu w kolejnym sezonie zmagań pucharowych rywalizować będzie mogło czterech Biało-Czerwonych.

Klasyfikacja Pucharu Narodów mężczyzn

W klasyfikacji w sztafet mieszanych zwyciężyli reprezentanci Norwegii. Drugie miejsce zajęli w niej Francuzi i Francuzki, natomiast trzecie przypadło w udziale biathlonistom i biathlonistkom z Niemiec. Polki i Polacy sklasyfikowani zostali w tejże konkurencji na piętnastej pozycji.

Klasyfikacja sztafet mieszanych

Podsumowanie biathlonowego Pucharu Świata wśród kobiet - analiza poszczególnych klasyfikacji

Podobnie jak w rywalizacji mężczyzn, tak i wśród pań walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej biathlonowego Pucharu Świata trwała do ostatniego biegu. Analogii można doszukiwać się dalej, bowiem ostatecznie tryumfatorką czterdziestej trzeciej edycji zmagań pucharowych - podobnie jak miało to miejsce rok wcześniej - została Dorothea Wierer z Włoch. Jak już wspomniano, tytuł sprzed roku obronił również Johannes Thingnes Bø. Siedem punktów mniej od Włoszki wywalczyła Tiril Eckhoff z Norwegii, zaś podium klasyfikacji generalnej uzupełniła była biegaczka narciarska, Denise Herrmann z Niemiec, która straciła do tryumfatorki czterdzieści osiem "oczek". Na (bardzo dobrym) dwunastym miejscu rywalizację ukończyła Monika Hojnisz-Staręga, która zgromadziła łącznie pięćset punktów. Trzydziesta ósma pozycja w końcowej klasyfikacji przypadła Kamili Żuk, z kolei Kinga Zbylut musi zadowolić się pięćdziesiątą szóstą lokatą.

Klasyfikacja generalna kobiet na koniec sezonu

W zakończonym już Pucharze Świata w rywalizacji sprinterskiej najlepiej radziła sobie Niemka, Denise Herrmann, która "pogodziła" dwie wielkie rywalki czterdziestej trzeciej odsłony zmagań pucharowych. Dorothea Wierer straciła do niej bowiem dziewięć oczek, zaś trzydzieści jeden - Tiril Eckhoff. Czternasta lokata w klasyfikacji opisywanej konkurencji przypadła w udziale Monice Hojnisz-Starędze (sto sześćdziesiąt dwa punkty), dwudziesta - Kamili Żuk (sto dwadzieścia sześć "oczek"), zaś pięćdziesiąta pierwsza - Kindze Zbylut, która zgromadziła łącznie trzydzieści dziewięć punktów w biegach sprinterskich.

Klasyfikacja sprintu kobiet

W biegach na dochodzenie równych sobie w zakończonym sezonie nie miała Tiril Eckhoff. Norweżka na swoim koncie "zapisała" łącznie dwieście trzydzieści dwa punkty - o czterdzieści sześć oraz czterdzieści siedem "oczek" więcej odpowiednio od Dorothei Wierer oraz swojej koleżanki z reprezentacji, Ingrid Landmark Tandrevold. W klasyfikacji biegu pościgowego po pięciu rozegranych zawodach na dziewiętnastej lokacie uplasowała się Monika Hojnisz-Staręga, na czterdziestej szóstej - Kinga Zbylut, natomiast na sześćdziesiątej piątej - Kamila Żuk.

Klasyfikacja biegu na dochodzenie kobiet

Zmagania ze startu wspólnego, w których rywalizowały panie w zakończonym sezonie Pucharu Świata, najlepiej będzie wspominać Dorothea Wierer. W pięciu rozegranych biegach masowych wywalczyła ona o trzynaście punktów więcej od Tiril Eckhoff. Dwadzieścia trzy "oczka" mniej zgromadziła Hanna Öberg ze Szwecji. Tuż za podium w klasyfikacji biegu masowego znalazła się Kaisa Mäkäräinen, dla której dzisiejszy start pościgowy był ostatnim biegiem pucharowym w jej karierze. Na siódmym miejscu w opisywanej klasyfikacji znalazła się Monika Hojnisz-Staręga. Trzydziestą pozycją zadowolić się musiała natomiast Kamila Żuk.

Klasyfikacja biegu masowego kobiet

W biegach indywidualnych rozgrywanych na dystansie 15 kilometrów najlepiej w całym sezonie spisywała się Hanna Öberg. Zdobywając małą Kryształową Kulę w tejże konkurencji, Szwedka o czternaście "oczek" pokonała tryumfatorkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Dorotheę Wierer, oraz o szesnaście reprezentantkę Francji, Justine Braisaz. Podobnie jak w sprincie, tak i w biegu indywidualnym, na siódmym miejscu w ostatecznym rozrachunku znalazła się Monika Hojnisz-Staręga. Co ciekawe, na podium żadnej z indywidualnych klasyfikacji, nie uplasowała się Marte Olsbu Røiseland, która była niekwestionowaną bohaterką mistrzostw świata, które w lutym odbywały się we włoskiej Anterselvie.

Klasyfikacja biegu indywidualnego kobiet

Zmagania w biegach sztafetowych kobiet zdominowały w zakończonym sezonie reprezentantki Norwegii, które tryumfowały we wszystkich sześciu biegach. Dosyć niespodziewanie drugie miejsce w klasyfikacji kobiecych sztafet przypadło w udziale Szwajcarkom, natomiast trzecie - Niemkom. Obydwie ekipy straciły do tryumfatorek po sto punktów. Na dziesiątym miejscu w klasyfikacji tejże konkurencji znalazły się reprezentantki Polski.

Klasyfikacja sztafet kobiet

Podobnie jak w rywalizacji sztafet, tak i w Pucharze Narodów, najlepiej radziła sobie ekipa norweska. Ponadto, w czołowej trójce Pucharu Narodów kobiet znalazły się także reprezentacje Francji i Niemiec. Polki uplasowały się w tejże klasyfikacji na siedemnastej pozycji.

Klasyfikacja Pucharu Narodów kobiet

Źródło: informacja własna

(Marta Grzyb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%