PŚ w biathlonie: Francuzki i Rosjanie najlepsi w sztafetach

fot: zimbio.com
fot: zimbio.com

Reprezentacja Francji wśród pań i Rosjan wśród panów okazali się najlepsi w biegach sztafetowych w Anterselvie. Francuzki wyprzedziły Rosjanki i Czeszki, a Rosjanie Niemców i Norwegów. Słabo spisały się Polki, które były poza czołową dziesiątką.

Sztafeta kobiet:

Po dobrych wynikach w zawodach poprzedzających sztafetę liczyliśmy po cichu na podium w rywalizacji drużynowej. Polki pobiegły w swoim stałym składzie, ale z nieco innym ustawieniem. Tym razem Monika Hojnisz zamieniła się pozycjami z Weroniką Nowakowską. Reprezentantki Polski świetnie rozpoczęły rywalizację. Magdalena Gwizdoń dobierała tylko jeden pocisk i do strefy zmian dobiegła jako druga, stawiając w fantastycznej sytuacji wyjściowej resztę zawodniczek.

Cały występ Gwizdoń został zaprzepaszczony na drugiej zmianie, kiedy Weronika Nowakowska spudłowała siedmiokrotnie w pozycji stojącej i musiała się udać na cztery rundy karne, które zepchnęły Biało-Czerwone na ostatnią pozycję. Monice Hojnisz i Krystynie Guzik pozostało tylko zmniejszenie straty do rywalek. Dwie ostatnie zmiany poszły Polkom przyzwoicie, ale wystarczyło tylko na jedenastą lokatę.

Z przodu toczyła się zacięta walka o zwycięstwo, ale najlepiej wyszły z niej Francuzki, które miały na ostatniej zmianie Marie Dorin Habert. Wiceliderka klasyfikacji generalnej wywiązała się z roli liderki i doprowadziła swoją sztafetę na pierwszym miejscu. Siedemnaście sekund po Trójkolorowych na metę dotarły Czeszki, które mogłyby liczyć się w walce o zwycięstwo gdyby nie dwie rundy karnej na drugiej zmianie. Podium uzupełniły Rosjanki. Fatalnie spisały się Niemki, które były dopiero dziesiąte, tuż przed Polkami.

Wyniki sztafety kobiet

Sztafeta mężczyzn:

W rywalizacji mężczyzn były sztafety Rosji, Norwegii i Niemiec. Do składu Sbornej dołączył Dmitrij Małyszko, który pobiegł na trzeciej zmianie. Pierwsza pętla nie przyniosła wielkich zmian w czołówce zawodów. Faworycie strzelali bezbłędnie i zachowywali minimalne straty. Z walki o zwycięstwo odpadli Czesi i Włosi, którzy mylili się na strzelnicy.

Na drugiej zmianie sytuacja Niemców skomplikowała się za sprawą Benedikta Dolla. Niemiec w pozycji stojącej pudłował czterokrotnie, przez co musiał biegać jedną karną rundę. Prowadzenie objęli Włosi wśród których świetnie dysponowany był Lukas Hofer. Dość niespodziewanie na trzecie pozycji plasowała się reprezentacja Szwajcarii.

Na trzeciej pętli fantastyczną formę potwierdził Johannes Boe, który był nie do zatrzymania w biegu. Młodszy z norweskich braci nie mylił się na strzelnicy, co przy świetnej postawie na trasie pozwoliło mu na wyprowadzenie swojej sztafety na półminutowe prowadzenie. Do czołówki wrócili także Niemcy, którzy nadal liczyli się w walce o zwycięstwo.

Czwarta zmiana była pojedynkiem Rosjan, Norwegów i Niemców. Zwycięsko wyszedł z niej biegnący jako ostatni Anton Shipulin, który po pasjonującym finiszu pokonał Simona Schemppa. Trzecie miejsce przypadło Norwegom. W czołowej piątce byli jeszcze Austriacy i Francuzi.

Wyniki sztafety mężczyzn

Źródło: inf. własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.