PŚ w biathlonie: Awans Hojnisz-Staręgi w klasyfikacji generalnej. Eckhoff i Fourcade na czele

Tiril Eckhoff i Martin Fourcade utrzymali prowadzenie w klasyfikacji generalnej biathlonowego Pucharu Świata 2019/2020. Na mistrzostwa globu Norweżka i Francuz pojadą więc w roli liderów cyklu. Monika Hojnisz-Staręga po bardzo dobrym weekendzie w Pokljuce awansowała na siedemnaste miejsce.

Podczas minionego weekendu biathlonowego Pucharu Świata w Pokljuce zostały rozegrane kolejne dwie indywidualne konkurencje – drugi w tym sezonie bieg indywidualny oraz rywalizacja ze startu wspólnego. W rywalizacji pań Tiril Eckhoff utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu, mimo absencji w niedzielnych zmaganiach. Mistrzyni globu m.in. przez chorobę zdobyła w słoweńskiej miejscowości tylko dwadzieścia trzy punkty, ale zachowała 15 punktów nad drugą w tym zestawieniem Włoszką Wierer. Dorothea z kolei straciła 64 punkty przewagi nad trzecią Hanną Oeberg. Szwedka w Pokljuce była druga i pierwsza. Tym samym zmniejszyła stratę do triumfatorki klasyfikacji Pucharu Świata 2018/2019 do 53 punktów. Biathlonistki z Norwegii (524 punkty), Włoch (509) i Szwecji (456) zachowały więc lokatę w czołowej trójce “generalki” przed rozpoczynającymi się 13 lutego mistrzostwami świata w Antholz-Anterselvie.

Na czwarte miejsce awansowała Niemka Denise Herrmann (419 punktów). Mistrzyni świata z Oestersund w ten weekend m.in. wygrała bieg indywidualny, co pozwoliło jej na awans z szóstej pozycji. Piątkę klasyfikacji generalnej PŚ 2019/2020 zamyka najlepsza z Francuzek Julia Simon z dorobkiem 385 punktów. Na 6 lokatę spadła Ingrid Landmark Tandrevold. Norweżka do Simon traci jednak zaledwie punkt. Tuż za nią plasuje się jej koleżanka z reprezentacji Marte Olsbu Roiseland (381 pkt). Ósma jest  druga z reprezentantek Francji Justine Braisaz (380), dziewiąta Słowaczka Paulina Fialkova (353), a dziesiąta Włoszka Lisa Vitozzi (325).

Awans w stosunku do klasyfikacji po weekendzie w Ruhpolding zaliczyła Monika-Hojnisz Staręga. Reprezentantka Polski po siedemnastym miejscu w biegu indywidualnym i czwartym w masowym awansowała z dziewiętnastego na siedemnaste miejsce z dorobkiem 243 punktów. Do piętnastej w zestawieniu Anais Bescond medalistka mistrzostw świata traci 20 punktów. Dwudziestą drugą lokatę zachowała Kamila Żuk. 22-latka ma na swoim koncie 181 punktów. Na pięćdziesiątej piątej lokacie klasyfikowana jest trzecia z biało-czerwonych Kinga Zbylut (49 “oczek”).

klasyfikacji generalna biathlonistek

W rywalizacji mężczyzn na czele pozostał mistrz olimpijski i świata Martin Fourcade. Francuz podczas weekendu Pucharu Świata w Pokljuce był drugi i piąty. Przed mistrzostwami globu 31-latek zgromadził 601 punktów i do Anterselvy pojedzie z żółtą koszulką lidera cyklu. Drugie miejsce zajmuje, tak jak po startach w Ruhpolding, jego kolega z reprezentacji Quentin Fillon Maillet. Trzeci zawodnik poprzedniego sezonu w niedzielę odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie, a w biegu indywidualnym uplasował się na siódmej lokacie. Odrobił on do Fourcade’a dwa punkty – jego strata wynosi 69 punktów.

Z siódmego na trzecie miejsce w zestawieniu sezonu 2019/2020 awansował już powracający do rywalizacji Johannes Boe. Norweg wznowił starty w Pokljuce i zdołał odnieść zwycięstwo w konkurencji rozgrywanej na dystansie 20 kilometrów. W biegu masowym uplasował się tuż za podium. Dzięki tym rezultatom triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2018/2019 odrobił do Martina Fourcade’a 14 punktów i łącznie ma ich 482. Czwarty jest trzeci z reprezentantów Francji Simon Desthieux (479 punktów), a piąty drugi z norweskich zawodników Tarjei Boe (461).

Na szóstej pozycji plasuje się Rosjanin Łoginow (436 punktów). Siódme miejsce zajmuje natomiast drugi w ostatniej konkurencji przed MŚ we włoskiej miejscowości Niemiec Doll (415). Aleksander i Benedikt są jedynymi zawodnikami czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2019/2020, którzy reprezentują inny kraj niż Norwegia czy Francja. Ósmy jest właśnie czwarty z Francuzów Emilien Jacquelin (401). W czołowej dziesiątce znajdują się także kolejni Norwegowie – Johannes Dale (398) oraz Vetle Sjaastad Christiansen (372). Żaden z Polaków nie jest klasyfikowany.

klasyfikacja generalna biathlonistów

źródło: informacja własna

Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.