PŚ w Beitostolen: Norwegowie najlepsi w rywalizacji sztafet

fot. Melodie Everson

fot. Melodie Everson

Norwegowie nie byli zbyt gościnni w Beitostolen. W rywalizacji sztafet 4×7,5 kilometra reprezentanci gospodarzy zajęli dwa miejsca na podium. Wygrała Norwegia I przed Rosją i Norwegią II. Polacy nie startowali.

Dzisiejsze biegi sztafetowe były pierwszą rywalizacją drużynową w sezonie 2018/2019. Głównymi faworytami do zwycięstwa były dwa zespoły norweskie i Rosja, bowiem to one na papierze dysponowały najmocniejszym składem.

Pierwsza zmiana sztafety nie przyniosła dużych strat czasowych kandydatom do zwycięstwa. Na prowadzeniu niemal przez cały dystans utrzymywał się Emil Iversen, który przyprowadził swoją drużynę z przewagą niespełna ośmiu sekund nad drugą kadrą Norwegii i szesnastu nad Rosjanami. Strata pozostałych sztafet wynosiła już ponad pół minuty.

Druga zmiana była popisem Aleksandra Bolszunowa. Młody reprezentant Rosji już na półmetku dogonił duet gospodarzy i zaczął dyktować wysokie tempo, którego nie byli w stanie wytrzymać Martin Johnsrud Sundby i Hans Christer Holund. Po piętnastu kilometrach przewaga Bolszunowa nad Norwegami wynosiła odpowiednio 9 i 33 sekundy.

Kolejne zmiany były już wewnętrznym pojedynkiem pomiędzy Rosją, a Norwegią I, bowiem pozostałe sztafety zostały daleko w tyle. Na czwartym odcinku trasy straty starał się zniwelować Simen Hegstad Kruger, ale Finn Haagen Krogh i Andriej Mielniczenko byli dziś poza jego zasięgiem.

O losach zwycięstwa w dzisiejszym biegu zadecydował sprinterski finisz, w którym lepiej odnalazł się Krogh. Reprezentant gospodarzy wyprzedził Rosjanina o 0,7 sek. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowano Norwegię II. Zaciętą walkę o czwartą lokatę stoczyło aż sześć innych sztafet. Ostatecznie tuż za podium znalazła się Szwajcaria, piąta była Francja I, szóste Niemcy, siódma Francja II, a ósma Finlandia I.

Wyniki sztafety

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.