PŚ w Beitostoelen. Sprinty stylem klasycznym otworzą kolejny weekend biegaczy (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

Karuzela Pucharu Świata w biegach narciarskich nie zwalnia tempa. Po zawodach w Ruce i Lillehammer tym razem światowa czołówka powalczy w Beitostoelen. Już w piątek czekają nas emocje związane z rywalizacją w sprincie rozgrywanym techniką klasyczną. Na starcie zmagań pojawią się oczywiście również reprezentanci Polski.

fot. M. Rudzińska

Zawody bez liderów

Choć w Katarze trwa mundial, kibice sportów zimowych nieustannie trzymają rękę na pulsie i dopingują swoich ulubieńców. Okazję do wspierania swych idoli będą oni mieć już w piątek, kiedy to na starcie zawodów w Beitostoelen staną czołowi biegacze i biegaczki świata. Na dobry początek powalczą oni w sprincie.

Piątkowe zmagania w Beitostoelen będą już szóstą w tym sezonie szansą na zdobycie pucharowych punktów. Po raz trzeci panie i panowie zmierzą się ze sobą na najkrótszym dystansie. Dwukrotnie w bieżącej edycji zmagań w konkurencji tej tryumfowali Emma Ribom i Johannes Hoesflot Klaebo. Niestety, zarówno Szwedki, jak i Norwega nie ujrzymy na norweskiej ziemi. Powodem ich absencji są problemy zdrowotne.

Kogo zobaczymy na starcie?

Rywalizacja w Beitostoelen rozpocznie się od kwalifikacji kobiet. Zaplanowano je na godzinę 9:30. Wystartuje w nich 59 zawodniczek z 17 państw. Pozycji liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata bronić będzie Tiril Udnes Weng. Norweżka – choć nie wygrała w swej karierze jeszcze ani jednego pucharowego biegu – w bieżącej edycji zmagań prezentuje najrówniejszą dyspozycję. W sześciu indywidualnych startach czterokrotnie meldowała się na podium. Ani razu nie wypadła też poza pierwszą dziesiątkę. Czy i tym razem pokaże się z dobrej strony?

Lista startowa kwalifikacji sprintu kobiet

O godzinie 10:05 rozpoczną się natomiast kwalifikacje mężczyzn. Wystąpi w nich 67 biegaczy z 22 państw. Pod nieobecność Johannesa Klaebo najpoważniejszymi kandydatami do zwycięstwa będą jego rodacy – Even Northug i Paal Golberg. Dodajmy, że ten drugi znajduje się aktualnie na czele ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata. Pod nieobecność młodszego kolegi z pewnością postara się go wyprzedzić w zestawieniu najlepszych sprinterów.

Lista startowa kwalifikacji sprintu mężczyzn

Na co stać Biało-Czerwonych?

W gronie osób zgłoszonych do piątkowej rywalizacji znajdują się także reprezentanci Polski. Na starcie zmagań w Beitostoelen ujrzeć będzie można dwie Polki oraz trzech Polaków. Wśród pań o awans do ćwierćfinału powalczą Monika Skinder i Izabela Marcisz. Pierwsza z nich przed tygodniem zajęła 16. miejsce w sprincie rozgrywanym techniką dowolną w Lillehammer. Mamy nadzieję, że i tym razem 21-latkę zobaczymy w najlepszej trzydziestce zawodów.

O dobry wynik z pewnością postarają się też nasi panowie. Największe nadzieje wiążemy oczywiście z Maciejem Staręgą. Urodzony w Siedlcach zawodnik dwukrotnie w tym sezonie kończył zmagania sprinterskie w czołowej dwudziestce. Liczymy, że i tym razem pokaże się on z dobrej strony. Oprócz niego w kwalifikacjach wystąpią również Kamil i Dominik Bury. Obaj zdobyli już punkty w bieżącej edycji Pucharu Świata. Wierzymy, że w piątek powiększą swój dorobek.

Źródło: informacja własna