PŚ w Beitostoelen. Kerttu Niskanen najlepsza na 10 km

Screen: Eurosport

W biegu na 10 km techniką klasyczną w norweskim Beitostoelen najszybsza okazała się doświadczona Finka, Kerttu Niskanen. Drugie miejsce zajęła Norweżka Anne Kjersti Kalvaa, a trzecie Frida Karlsson. Liderka Pucharu Świata Tiril Udnes Weng uplasowała się na 7. pozycji. Karolina Kukuczka była 58.

Screen: Eurosport

Walka z mrozem

Sobotnia rywalizacja ze startu indywidualnego stała pod znakiem trudnych warunków, bowiem temperatura w norweskiej miejscowości w górach Jotunheimen sięgała 15 stopni poniżej zera. W takiej temperaturze łatwo o odmrożenia, ale i trafione smarowanie nart. Na udział w biegu nie zdecydowała się Izabela Marcisz, a więc na stracie mieliśmy jedną zawodniczkę, Karolinę Kukuczkę. Do zawodów nie przystąpiła też Ebba Anderson, która uzyskała pozytywny wynik testu na Covid.

Skandynawska dominacja

Nic dziwnego, że najbardziej skuteczne na mrozie okazały się biegaczki z Norwegii, Finlandii oraz Szwecji. Do samego końca nie było jednak wiadomo jaki będzie układ na podium. Na pierwszym pomiarze czasu najszybsza była Frida Karlsson, która wydawała się być faworytką sobotnich zmagań. Prowadzenie zdołała jednak utrzymać do 3 km, gdzie jako pierwsza zameldowała się Norweżka Kalvaa. Na półmetku rywalizacja zaczęła się rozkręcać, na 1. miejsce awansowała Kerttu Niskanen, która sukcesywnie powiększała przewagę nad resztą liczących się w walce o podium zawodniczek. Ostatecznie na mecie zameldowała się jako pierwsza z 30 sekundową przewaga nad swoją rodaczką Johanną Matintalo, która zaprezentowała się z dobrej strony w całym biegu. Tempa utytułowanej Kerttu Niskanen nie wytrzymały Karlsson i Kalvaa, których strata z każdym kilometrem rosła. O zawodzie może mówić Tiril Udnes Weng, która nie potrafiła nawiązać walki o zwycięstwo.

W pierwszej dziesiątce znalazły się m.in. Jessie Diggins oraz Katharina Henning. Bardzo słabo pobiegła Karolina Kukuczka, która zajęła przedostatnie miejsce w stawce, do zwyciężczyni tracąc blisko 6 minut.

Wyniki