PŚ w Beitostoelen. Golberg znów nie do zatrzymania. Dominik Bury poza czterdziestką

13:29, 10.12.2022 Tomasz Lutek Aktualizacja: 14:16, 10.12.2022

Paal Golberg wygrał bieg na 10 km stylem klasycznym rozgrywany w ramach Pucharu Świata w Beitostoelen. To drugie zwycięstwo Norwega w tym sezonie. Na podium znaleźli się również jego rodak Didrik Toenseth i Brytyjczyk Andrew Musgrave. Najlepszy z Polaków Dominik Bury zajął 45. miejsce.

screen - eurosport

Sobota w Beitostoelen stała pod znakiem rywalizacji na 10 km stylem klasycznym. Na starcie rywalizacji mężczyzn stanęło 76 zawodników, w tym dwóch Polaków. Byli to Maciej Staręga i Dominik Bury. Z infekcją gardła wciąż walczy natomiast Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg postanowił zatem odpuścić w ten weekend starty pucharowe. Wobec jego nieobecności głównym faworytem do zwycięstwa wydawał się być Paal Golberg.

Lider znów najlepszy

Lider klasyfikacji generalnej doskonale wywiązał się ze swojej roli i po raz drugi w sezonie stanął na najwyższym stopniu podium. Od pierwszego pomiaru uzyskiwał najlepsze międzyczasy i jasne stało się, że rywalom ciężko będzie go pokonać. Golberg przeciął linię mety z czasem 23:55:00. Rezultat ten dał mu ostatecznie 7,6 sek. przewagi nad drugim Didrikiem Toensethem. Trzeci był Andrew Musgrave, który do zwycięzcy stracił 10,3 sek. Zarówno Norweg jak i Brytyjczyk dobrze rozłożyli siły i od połowy trasy delikatnie zmniejszali różnicę dzielącą ich z Golbergiem. Jednak pomimo przyspieszenia ich wysiłek wystarczył jedynie do miejsc na podium. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Emil Iversen, Martin Loewstroem Nyenget, Francesco De Fabiani, Janosch Brugger, Mikael Gunnulfsen, Hans Christer Holund i Calle Halfvarsson. Jak można było się zatem spodziewać, czołówkę zdominowali reprezentanci gospodarzy.

Przeciętny występ Polaków

Polscy biegacze nie odegrali w sobotnim biegu znaczących ról. Najlepszy z naszych reprezentantów Dominik Bury zajął 45. lokatę. Przypomnijmy jednak, że po zmianie regulaminu FIS, daje mu to punkty do klasyfikacji pucharowej. Drugi z Polaków Maciej Staręga uplasował się na 66.pozycji.

Przed biegaczami w ten weekend jeszcze sztafeta mieszana. Start o godzinie 13 w niedzielę.