PŚ w Beitostoelen. Bez Polaków w ćwierćfinałach sprintu. Pierwszy raz w sezonie

Screen - Eurosport

Nadine Faehndrich wygrała eliminacje sprintu stylem klasycznym kobiet podczas zawodów Pucharu Świata w Beitostoelen. Szwajcarka wyprzedziła Szwedkę Johannę Hagstroem i Norweżkę Ane Appelkvist Stenseth. W gronie mężczyzn najszybszy w eliminacjach był Francuz Jules Chappaz. Do ćwierćfinałów nie zdołali niestety awansować Polacy. Monika Skinder, Izabela Marcisz, Maciej Staręga i Kamil Bury w komplecie odpadli z dalszej rywalizacji. To pierwsza taka sytuacja w sezonie bowiem w dwóch poprzednich sprintach zawsze mieliśmy reprezentanta lub reprezentantkę w ćwierćfinale.

Screen – Eurosport

Biało-czerwone bez awansu

Poranne eliminacje sprintów techniką klasyczną w Beitostoelen nie poszły po myśli reprezentantek Polski, z których jako pierwsza na trasie pojawiła się Monika Skinder. Mistrzyni świata juniorek z Vuokatti nie liczyła się jednak w walce o awans do ćwierćfinałowej trzydziestki i finiszowała z 41. rezultatem (+14,85 sek), odpadając z dalszej rywalizacji. Awansu nie wywalczyła również Izabela Marcisz, która startowała minutę po Skinder. 22-latka dobiegła do mety z 49. czasem, tracąc do najszybszej zawodniczki ponad osiemnaście sekund (+18,22 sek).

Kwalifikacje wygrała Szwajcarka Nadine Faehndrich, która minęła linię mety z rezultatem 3:00,06 min i jako jedyna była bardzo blisko złamania granicy trzech minut. Drugie miejsce zajęła Szwedka Johanna Hagstroem (+1,79 sek), a trzecia była reprezentantka gospodarzy Ane Appelkvist Stenseth (+2,44 sek). Dwie kolejne lokaty przypadły Finkom. Czwarta była Johanna Matintalo (+3,23 sek), a czołową piątkę zamknęła Jasmi Joensuu. Na szóstej lokacie sklasyfikowana została liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Tiril Udnes Weng.

Francuski triumf i porażka Polaków

Kilkanaście minut po paniach na trasie sprintu w Beitostoelen pojawili się panowie. W rywalizacji mężczyzn walka była niezwykle zacięta, a różnice minimalne. Świadczyć może o tym fakt, że zwycięzca eliminacji Francuz Jules Chappaz drugiego na mecie Fina Niilo Moilanena wyprzedził o zaledwie… +0,09 sek. Trzecie miejsce zajął Włoch Simone Mocellini (+0,65 sek), a czwarty był Szwajcar Valerio Grond (+0,74 sek). Czołową piątkę zamknął Czech Ondrej Cerny (+1,11 sek). Szósty – podobnie jak w przypadku rywalizacji pań – był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Paal Golberg. W TOP10 znaleźli się ponadto: Ben Ogden, Oskar Svensson, Joni Maki i Haavard Solaas Taugboel.

Awansu do ćwierćfinałów nie zdołali niestety wywalczyć reprezentanci Polski. Maciej Staręga finiszował z 41. rezultatem (+5,78 sek), a Kamil Bury został sklasyfikowany na 48. lokacie (+7,26 sek).

Początek rywalizacji ćwierćfinałowej o godzinie 12:00.

Wyniki kobiet | mężczyzn

Źródło: informacja własna