PŚ w Bad Mitterndorf. Skoczkowie przed pierwszymi lotami sezonu. Kto najlepszy w kwalifikacjach? (lista startowa)

Screen - Eurosport

Przed nami pierwszy akt walki o tytuł najlepszego lotnika w sezonie 2022/2023. Pucharowa karuzela przenosi się do Bad Mitterndorf. Czy tym razem zmagania na Kulm-Skiflugschanze znów okażą się loteryjne, a wiatr postanowi przeszkadzać sportowej rywalizacji? 

Screen – Eurosport

“No i co, panie Borku?” – to słynne słowa Kamila Stocha z lutego 2020 roku po ostatnim przed przerwą konkursie lotów w Bad Mitterndorf. Tak 35-latek podsumował decyzję Borka Sedlaka o zapalenie mu wtedy zielonego światła, podczas gdy warunki wietrzne były fatalne. Czwarty po pierwszej serii i locie na 232 m Kamil oddał drugi skok o 73 metry krótszy i spadł do trzeciej dziesiątki.

Kulm zniknęło z kalendarza Pucharu Świata w skokach na 3 sezony. Teraz zawody powracają do tego słynnego miejsca i, można powiedzieć, wracają też wspomnienia z poprzednich konkursów. Pytanie trzykrotnego mistrza olimpijskiego pojawiło się tu nieprzypadkowo. Zmagania na Kulm-Skiflugschanze bywają kapryśne.

Piątka naszych na starcie

Jak pokazują prognozy, podczas piątkowych kwalifikacji wiatr ma osiągać prędkość ok. 3 m/s. Na starcie tychże kwalifikacji zobaczymy 64 zawodników, z których czterdziestka awansuje do pierwszej serii konkursowej. Na skoczni, której rozmiar wynosi 235 m, do rywalizacji przystąpi pięciu biało-czerwonych podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Z numerem 20 na plastronie na belce zasiądzie pierwszy z naszych skoczków – Jakub Wolny. Potem kolejno w kwalifikacjach pokażą się Alexander Zniszczoł (nr 33), Kamil Stoch (57), Piotr Żyła (60) oraz Dawid Kubacki (64). Oczy kibiców z pewnością będą skierowane na pojedynek lidera Pucharu Świata z Halvorem Egnerem Granerudem. Tych dwóch zawodników w tym momencie dzieli 48 punktów w klasyfikacji generalnej cyklu.

Jednocześnie rozpocznie się także bój o małą Kryształową Kulę. W ubiegłym sezonie najlepszym lotnikiem został Ziga Jelar. Drugi w tym zestawieniu był Timi Zajc, a trzeci Stefan Kraft, który jest zwycięzcą dotychczasowo ostatnich zawodów w Bad Mitterndorf. Podczas tamtego weekendu triumf odniósł również Polak – Piotr Żyła.

Kwalifikacje według planu rozpoczną się o 12:45. 2,5 godziny wcześniej ma ruszyć trening.

Lista startowa

Źródło: informacja własna