PŚ w Bad Mitterndorf: Piotr Żyła z drugim zwycięstwem w karierze

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Piotr Żyła wygrał pierwszy w tym sezonie konkursów w lotach narciarskich. Dla 33-letniego Polaka to drugi triumf w karierze. Drugie miejsce zajął Timi Zajc, a trzecie Stefan Kraft. W czołowej dziesiątce uplasowali się także Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch.

Za nami premierowy konkurs w lotach narciarskich podczas Pucharu Świata 2019/2020. Po pierwszej serii zmagań w Bat Mitterndorf prowadził Niemiec Karl Geiger po próbie na odległość 250 metrów. Na drugiej pozycji plasował się Austriak Stefan Kraft (224,5 m) ze stratą 3,4 punktu do lidera. Trzeci był najlepszy z reprezentantów biało-czerwonych Piotr Żyła (225,5 m, 4,3 pkt straty). W czołowej dziesiątce klasyfikowani byli także Dawid Kubacki (odległość 226 metrów) oraz Kamil Stoch (217,5 m). Do finałowej serii konkursowej awansowali również Jakub Wolny, a także Aleksander Zniszczoł.

W drugiej serii Żyła oddał kolejną świetną próbę na odległość 219,5 m. Polak po swoim locie objął prowadzenie i nie dał się wyprzedził ani Geigerowi, ani Kraftowi. 33-letni zawodnik odniósł pierwsze zwycięstwo (oraz wywalczył pierwsze podium) w sezonie 2019/2020, a drugie w swojej karierze. Na kolejny triumf brązowy medalista mistrzostw globu czekał od rywalizacji w Oslo w 2013 r., kiedy to wygrał ex aequo z Gregorem Schlierenzauerem. Dziś został także liderem klasyfikacji generalnej w lotach. Drugie miejsce w konkursie zajął Słoweniec Timi Zajc. 19-latek po locie na 225 metr stracił do Polaka zaledwie 0,3 punktu. Podium uzupełnił reprezentant gospodarzy Stefan Kraft ze stratą wynoszącą 3,9 pkt. Austriak w finałowej serii uzyskał odległość 214,5.

Na czwartej pozycji ostatecznie został sklasyfikowany Geiger. Do Krafta stracił tylko 0,1 punktu. Piątkę natomiast zamknął drugi z biało-czerwonych zawodników Dawid Kubacki. Polak w dzisiejszym konkursie lądował odpowiednio na 226 i 217 metrze. Niespodziewanie bardzo wysoko uplasował się Antti Aalto. Fin zajął szóste miejsce. Siódmy był trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch. Zawodnik z Zębu po pierwszym locie na odległość 217,5 m, w finałowej części zmagań zanotował ponad 230-metrową odległość. W czołowej dziesiątce znaleźli się także Robert Johansson, Ryoyu Kobayashi oraz Marius Lindvik.

Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej PŚ zdobył Jakub Wolny, który ukończył zawody ostatecznie na dwudziestej czwartej pozycji. Trzydzieste miejsce zajął natomiast Aleksander Zniszczoł. Dla niego to pierwsze punkty konkursu najwyższej rangi od zawodów Lillehammer z sezonu 2016/2017.

Wyniki zawodów

Źródło: informacja własna