PŚ w Bad Mitterndorf. Kubacki stracił żółty plastron. Granerud najlepszym lotnikiem i nowym liderem klasyfikacji

16:13, 28.01.2023 Agnieszka Bartmańska Aktualizacja: 16:51, 28.01.2023

Halvor Egner Granerud odniósł zwycięstwo w sobotnim konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich na skoczni Kulm (HS235) w Bad Mitterndorf. Reprezentant Norwegii w finale oddał 231- metrową próbę, co zapewniło mu triumf nad drugim Stefan Kraftem. Piotr Żyła zakończył zawody tuż za podium, a plastron lidera Pucharu Świata na rzecz Norwega stracił Dawid Kubacki.

Screen- Eurosport

Halvor Egner Granerud w pierwszym konkursie lotów w sezonie 2022/2023 odniósł zdecydowane zwycięstwo. Norweg tym samym nie tylko objął prowadzenie w wyścigu skoczków o Małą Kryształową Kulę, ale został również nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Loty na 238 m z pierwszej serii i 231 m z rundy drugiej zapewniły mu niemal dziewięciopunktową przewagę nad drugim Austriakiem. Stefan Kraft na Kulm poszybował na 232,5 oraz 234 m. Trzecią lokatę wywalczył Słoweniec, Domen Prevc (236 m; 224 m).

Tuż za podium uplasował się najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Piotr Żyła (233,5 m; 226,5 m). Jan Hoerl zajął miejsce piąte. Kolejne pozycje uzyskali Słoweńcy, szósty Timi Zajc oraz siódmy Ziga Jelar. Następnie sklasyfikowani zostali dwaj reprezentanci Niemiec, wśród których nieznacznie lepszy w konkursie był Markus Eisenbichler, a Andreas Wellinger musiał zadowolić się notą dziewiątą. Dziesiątkę zamyka rekompensujący wynik z pierwszej serii Dawid Kubacki (194,5 m; 230,5 m).

Druga dziesiątka sobotniego konkursu lotów

Kamil Stoch osiągnął lokatę siedemnastą, oddając próby na 186,5 oraz 203 m. Dwie pozycje niżej w tabeli zajął z kolei Aleksander Zniszczoł (222,5 m; 165,5 m). Choć na półmetku zawodów 28- latek był dziesiąty, wzorem rywalizacji z Sapporo nie utrzymał lokaty i spadł na pozycję dziewiętnastą.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi od teraz Halvor Egner Granerud. Dawid Kubacki traci do Norwega dwadzieścia sześć punktów. Trzeci niezmiennie jest Słoweniec Anze Lanisek.