PŚ w Bad Mitterndorf. Czas na pierwszy konkurs lotów w sezonie. Kto zagrozi Kraftowi? (lista startowa)

fot. M. Rudzińska

Przed nami pierwszy tej zimy konkurs w lotach narciarskich. Odbędzie się on na skoczni Kulm w Bad Mitterndorf. Po piątkowych treningach i kwalifikacjach na głównego faworyta do zwycięstwa w sobotnich zmaganiach wyrósł Stefan Kraft. Czy ktokolwiek będzie w stanie pokonać rewelacyjnie spisującego się na własnej ziemi Austriaka?

fot. M. Rudzińska

Czas na loty

Sobota upłynie w Bad Mitterndorf pod znakiem rywalizacji w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tym razem jednak skoczkowie powalczą na mamuciej skoczni Kulm. Jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 200 metrze. Wielkość obiektu (HS) wynosi z kolei 235 metrów. Rekordzistą leżącej w Austrii skoczni jest Peter Prevc, który w 2016 roku oddał tu skok na odległość 244 metrów.

Zawody w Bad Mitterndorf stanowią pierwszą w trwającym sezonie okazję do zdobycia pucharowych punktów na skoczni mamuciej. Przypomnijmy, że szesnaście wcześniejszych indywidualnych konkursów 44. edycji Pucharu Świata przeprowadzonych zostało na dużych obiektach. Aktualnie na czele klasyfikacji generalnej zmagań znajduje się Dawid Kubacki. Bezpośrednio za nim plasują się: Halvor Egner Granerud, Anze Lanisek i Stefan Kraft. W czołowej dziesiątce sklasyfikowani są także dwaj inni Polacy, a mianowicie Piotr Żyła (5. pozycja) oraz Kamil Stoch (8. miejsce).

Czy ktoś pokona Krafta?

Podczas piątkowej sesji treningowej i kwalifikacji ze znakomitej strony pokazał się wspomniany wyżej Kraft. Najpierw nie miał sobie równych w pierwszym treningu (z udziału w drugim zrezygnował), następnie powtórzył swój wyczyn w kwalifikacjach. W nich lokaty bezpośrednio za Austriakiem zajęli Andreas Wellinger i Halvor Egner Granerud. Najlepszy z Polaków – Dawid Kubacki – uplasował się tuż za podium.

Oprócz wskazanych zawodników w sobotnich zmaganiach groźni powinni także być słoweńscy lotnicy czy zwycięzca drugiego treningu, Piotr Żyła. O jak najlepsze rezultaty postarają się również dwaj pozostali Biało-Czerwoni, którzy wystąpią w Bad Mitterndorf. Mowa o Kamilu Stochu i Aleksandrze Zniszczole. Piątkowych kwalifikacji nie przebrnął Jakub Wolny. Zajął w nich „pechowe” 41. miejsce. Do awansu zabrakło mu zaledwie 1,2 punktu.

Początek konkursu zaplanowano na godzinę 14:15. O godzinie 13:00 ma natomiast rozpocząć się seria próbna.

Lista startowa konkursu

Źródło: informacja własna