PŚ w Bad Mitterndorf: Czas na pierwsze loty w sezonie. Kwalifikacje przesunięte (lista startowa)

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Po rywalizacji w turnieju Willingen Five skoczkowie narciarscy przenieśli się do austriackiego Bad Mitterndorf, by tam – po raz pierwszy w trwającej edycji Pucharu Świata – zmierzyć się w konkursach lotów narciarskich. W gronie pięćdziesięciu trzech zawodników, którzy powalczą o prawo udziału w sobotnim konkursie, jest siedmiu reprezentantów Polski.

Bad Mittendorf już po raz dwudziesty piąty będzie miejscem rozgrywania zawodów zaliczanych do cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Podczas pierwszego konkursu przeprowadzonego na austriackim „mamucie” najlepszy okazał się legendarny fiński zawodnik, Matti Nykänen. Ostatnim skoczkiem, który cieszył się ze zwycięstwa w Tauplitz, był natomiast Andreas Stjernen z Norwegii, który w 2019 roku zakończył sportową karierę.

Spośród reprezentantów Polski jedynym, który cieszył się z tryumfu w Bad Mittendorf, był Adam Małysz. 16 stycznia 2005 roku wiślanin odniósł upragnione zwycięstwo na Kulm, stając tym samym po raz trzeci (po dwóch trzecich miejscach) na podium zawodów rozgrywanych na opisywanej skoczni. Ostatnim Polakiem, który uplasował się na podium w Tauplitz, był z kolei Kamil Stoch. W konkursie przeprowadzonym 15 stycznia 2012 roku mieszkaniec Zębu musiał uznać wyższość Norwega, Andersa Bardala, oraz Japończyka, Daikiego Ito.

W dzisiejszych kwalifikacjach do sobotniego konkursu lotów narciarskich udział weźmie pięćdziesięciu trzech zawodników. W gronie tym nie brakuje oczywiście aktualnego lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Stefana Krafta, zwycięzcy ubiegłorocznego Pucharu Świata w lotach narciarskich, Ryōyū Kobayashiego czy podopiecznych trenera Michała Doleżala. O znalezienie się w najlepszej czterdziestce kwalifikacji – a tym samym i prawo udziału w premierowym w tym sezonie konkursie lotów narciarskich – powalczą następujący Polacy: Aleksander Zniszczoł (z numerem pierwszym na plastronie), Andrzej Stękała (numer dziesiąty), Klemens Murańka (numer jedenasty), Jakub Wolny (numer dwudziesty drugi), Piotr Żyła (numer czterdziesty), który w poprzednim sezonie zajął trzecią lokatę w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich, Kamil Stoch (numer czterdziesty ósmy) oraz – zajmujący w tym momencie trzecie miejsce w klasyfikacji pucharowej – Dawid Kubacki (numer pięćdziesiąty pierwszy). Serię kwalifikacyjną zakończy Austriak, Stefan Kraft, który pojawi się na belce startowej z numerem pięćdziesiątym trzecim na plastronie.

Początkowo start piątkowych kwalifikacji zaplanowano na godzinę 13:00. Dwie godziny wcześniej miał odbyć się oficjalny trening. Jednak problemy pogodowe zmusiły organizatorów do zmiany w programie. W planach jest tylko jedna seria treningowa o 12:30. Na 13:30 przeniesiono kwalifikacje.

Lista startowa kwalifikacji

Źródło: informacja własna