PŚ w Anterselvie. Francuzi najlepsi, Polacy na ostatnim miejscu

Photo: Sven Hoppe/dpa

Reprezentacja Francji – Antonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux i Emilien Jacquelin zwyciężyła w biegu sztafetowym biathlonowego Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęli Norwegowie, a trzecie Rosjanie. Polacy zostali zdublowani i sklasyfikowani jako 24. sztafeta.

Q. F. Maillet (Photo: Sven Hoppe/dpa)

Po pierwszej zmianie spore straty zanotowali Szwedzi. Peppe Femling był jedynym biathlonistą, który po strzelaniu w pozycji leżącej musiał biec karną rundę. Co gorsza, w “stojaku” zanotował kolejne dwa pudła. Andrzej Nędza-Kubiniec zaczął dobrze, od przyzwoitego biegu i czystego strzelania, jednak podczas drugiej próby spudłował trzy razy. Do strefy zmian pierwsi dobiegli Norwegowie. Niemcy i Rosjanie. Polacy zajmowali dwudziestą lokatę.

Dość niespodziewanie, jako pierwszy po czwartym strzelaniu na trasę wybiegł Włoch Fabio Giacomel, za którym podążał Rosjanin Eliseev i Niemiec Rees. Jednak to Rosjanin jako pierwszy zmienił się z Aleksandrem Łoginowem. Johannes Dale reprezentujący faworyzowaną Norwegię zaliczył karną rundę. Do strefy zmian dobiegł siódmy. Grzegorz Guzik, niestety, skopiował “wyczyn” Skandynawa. Zajmowaliśmy 22. miejsce na 24 startujące sztafety. Biorąc pod uwagę sporą stratę do liderów, stało się niemal jasne, że zostaniemy zdublowani.

Rosjanie za sprawą Łoginowa początkowo zwiększali przewagę do ok. 25 sekund, jednak karna runda na 6 strzelaniu ujarzmiła zapędy zawodników ze Wschodu. Po tej próbie aż cztery czołowe sztafety mieściły się w siedmiu sekundach straty – były to Francja, Niemcy, Włochy i Rosja. Włoch Bormolini przeżywał jednak katusze na trasie biegu. Za sprawą Tarjeia Boe, na czwarte miejsce wysunęła się więc Norwegia. Tomasz Jakieła zaliczył dwie karne rundy na strzelaniu w postawie leżąc. Dał się zdublować jako pierwszy, więc Polska zajęła miejsce ostatnie…

Niemiec Doll, Francuz Jacquelin, Rosjanin Łatypow i Norweg Johannes Boe – ci panowie mieli na ostatniej zmianie powalczyć o zwycięstwo dla swojej sztafety. Po ostatnim strzelaniu Norwega dzieliło od Francuza dzieliło jedynie 3 sekundy, więc bieg zakończył się sprinterskim finiszem. Lepszym zmysłem taktycznym popisał się Francuz. Walka o trzecie miejsce też toczyła się do samego końca – zwycięsko wyszedł z niej Łatypow, czym zapewnił Rosjanom przerwanie passy zajmowanych miejsc bez podium PŚ.

wyniki sztafety 

źródło: informacja własna