PŚ: Szwedzi i Norwegowie zgodni. Kalla vs Johaug

fot. fis-ski.com
fot. fis-ski.com

Skandynawowie nie mają żadnych wątpliwości, że najbliższy sezon biegów narciarskich upłynie pod dyktando Therese Johaug i Charlotte Kalli. Taki pojedynek ma poprawić nieco wizerunek biegów na świecie. W Szwecji przewidują koniec norweskiej dominacji.

Pusty tron królowej biegów narciarskich oznacza, że nadchodząca zima może być jedną z najciekawszych w ostatnich latach. Szwedzi wierzą w możliwości Charlotte Kalli, która od jakiegoś czasu zapowiada walkę o kryształową kulę. Zaczęli jednak wyliczać słabe punkty, które mogą stanąć na przeszkodzie ich mistrzyni świata. Kalla jeszcze nigdy nie znalazła się w czołowej trójce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwukrotnie była czwarta (2007/2008 oraz 2011/2012). Największym minusem może okazać się mus zdecydowanie większej ilości startów. Do tej pory szwedzka mistrzyni przygotowywała się pod kontem imprezy sezonu, co pozwalało na odpuszczanie startów w PŚ. Wymagało to także innego sposobu treningu. – Teraz wyzwaniem jest wypracowanie wysokiej formy minimalnej na cały sezon – mówi Kalla. Te lato było do tej pory jej najcięższym, wszystko postawiła na jedną kartę. Kto będzie jej największym rywalem? – Johaug będzie najgroźniejsza w biegach dystansowych. Jestem lepsza w sprintach, ale to może okazać się za mało – powiedziała mistrzyni olimpijska z Vancouver.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Norwegii. Therese Johaug niemal musi zdobyć kryształową kulę. Norweżka ma już doświadczenie w zdobywaniu generalnego tytułu, wiec dla Szwedów jest najgroźniejszą rywalką. Johaug kryształową kulę wywalczyła już w sezonie 2013/2014. Wtedy toczył się jej wielki pojedynek z Marit Bjoergen. Teraz tej drugiej braknie, co u Therese powoduje smutek. Jednak to nie powinno jej przeszkodzić w walce. Norweska biegaczka zmagała się jednak w tym sezonie z kontuzjami. Twierdzi jednak, ze nie będzie to miała wpływu na jej formę. W przyszłym sezonie wystartują tylko dwie biegaczki, które mają już na koncie Puchar Świata. Prócz Johaug jest jeszcze Justyna Kowalczyk. Szwedzi są pewni, że czas na kolejne nazwisko. Therese Johaug uważa Kalle za najmocniejszą rywalkę w biegach dystansowych. W walce o kryształowa kulę wymienia jednak jeszcze Heidi Weng i Stinę Nilsson. – Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę Stinę w akcji zimą – powiedziała Johaug.

Rywalizacja kobiet zimą zapowiada się nadzwyczaj interesująco. Ważnymi punktami w batalii będą Tour de Ski i Tour of Canada. Polacy maja wciąż nadzieję, że w czołówce namiesza też Justyna Kowalczyk, która zapowiedziała, że na pewno wystartuje w Tour de Ski. Czy pomiesza szyki dwóm faworytkom? Start sezonu już za 51 dni w Ruka.

Źródło: expressen.se

Mateusz Król
Obserwuj

1 thought on “PŚ: Szwedzi i Norwegowie zgodni. Kalla vs Johaug

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.