PŚ: Rosyjski dublet w biegach pościgowych

fot: zimbio.com
fot: zimbio.com

Jekaterina Jurłowa wygrała bieg na dochodzenie w ramach Pucharu Świata w Anterselvie. Rosjanka wyprzedziła Szwajcarkę Selinę Gasparin i Włoszkę Dorotheę Wierer. Najlepsza z Polek, Krystyna Guzik, była piąta.

Rywalizacja w biegu pościgowym zapowiadała się pasjonująco, gdyż różnice pomiędzy zawodniczkami były sekundowe, a bardzo blistko czołowej dziesiątki plasowały się dwie polskie biathlonistki – Monika Hojnisz i Magdalena Gwizdoń. Opróćz nich na liście startowej była także zmagająca się z anginą Krystyna Guzik.

Po pierwszym strzelaniu na prowadzenie wysunęła się Dorothea Wierer, która popisała się niezwykle szybkim i, co najważniejsze, bezbłędnym strzelaniem. Reprezentantka gospodarzy wyprzedziła dzięki temu Olgę Podczufarową, która także nie pomyliła się na strzelnicy. Najlepiej z Polek spisała się Monika Hojnisz, która wybiegła na ósmej pozycji. Gwizdoń i Guzik musiały się udać na rundę karną i spadły pod koniec drugiej dziesiątki.

Na drugiej wizycie na strzelnicy Dorothea Wierer była bezbłędna i uzyskała kilka sekund przewagi na Olgą Podczufarową. Włoszka utrzymywała równe tempo, które dawało jej dość bezpieczne prowadzenie. Bardzo dobrze spisała się liderka klasyfikacji generalnej Gabriela Soukalova. Czeszka strąciła pięć krążków i przesunęła się na trzecią lokatę. Szansy na świetną pozycję wyjściową przed ostatnimi strzelaniami nie wykorzsytała Hojnisz, która spudłowała, ale i tak awansowała na szóste miejsce.

Strzelania w pozycji stojącej nie przynosiły większych przetasowań w klasyfikacji biegu. Ku niezadowoleniu lokalnych kibiców dwie rundy karne pokonywała Wierer, która straciła pozycję liderki na rzecz Rosjanki Podczufarowej. Na trzecią lokatę powróciła jej rodaczka, Jekaterina Jurłowa, która strzelała szybko i celnie. Jedną karną rundę zanotowały Hojnisz i Guzik, a dwie Gwizdoń.

Przed ostatnią wizytą na strzelnicy komfortową sytuację miała Podczufarowa, która prowadziła o niespełna pół minuty. Rosjanka nie wykorzytała jednak szansy na dublet w Anterselvie i dołożyła sobie dodatkowych 450 metrów. Okazję na zwycięstwo zaprzepaściła także Wierer, która raz spudłowała. Niepowodzenia rywalek były wodą na młyn dla Jurłowej. Mistrzyni świata z Kontiolahti miała tylko jedną pomyłkę na strzelnicy na strzelnicy i odniosła drugie zwycięstwo w karierze. Drugiej lokaty nie utrzymała Wierer. Włoszka dała się dogonić rozpędzonej Szwajcarce Selinie Gasparin, która awansowała z szesnastego miejsca.

Fantastycznie spisała się Krystyna Guzik. Polka wybiegała na ostatnią rundę na szóstej pozycji, ale udało jej się awansować na piątą lokatę. Warto dodać, że po odjęciu wyników wynikających ze sprintu Guzik byłaby na trzecim miejscu! Monika Hojnisz była szesnasta, a Magdalena Gwizdoń 28.

Wyniki biegu pościgowego kobiet

Bieg pościgowy mężczyzn:

Bieg pościgowy mężczyzn zakończył się zwycięstwem Antona Shipulina, który wyprzedził Simona Schemppa i Johannesa Boe. Na czwarte miejsce awansował lider klasyfikacji generalnej Martin Fourcade, który fatalnie spisał się we wczorajszym sprincie.

Shipulin startował do biegu z piątej pozycji i miał realną szansę, aby zagrozić najlepszemu po sprincie Schemppowi. Rosjanin spudłował jednak na pierwszym strzelaniu i stracił dystans do prowadzących zawodników. Shipulin bardzo dobrze radził sobie na trasie i z nawiązką odrobił straty czasowe. Podczas ostatniej wizyty na strzelnicy Rosjanin raz spudłował i wydawało się, że nie ma szans na końcowe zwycięstwo. Na rundę karną musiał się udać także prowadzący Schempp, co umożliwiło Shipulinowi odniesienie zwycięstwa.

Tym samym biathlonista z Rosji przerwał serię pięciu kolejnych zwycięstw Niemca w Anterselvie. Schemppowi na pocieszenie pozostało drugie miejsce. Na trzeciej pozycji uplasował się Johannes Boe, który, pomimo trzech rund karnych, potrafił znaleźć się na ostatnim stopniu podium. Norweg stoczył pasjonującą walkę z liderem klasyfikacji generalnej, ale na stadionie więcej sił zachował młodszy z braci Boe, który wyprzedził Fourcade’a.

Wyniki biegu pościgowego mężczyzn

Źródło: inf. własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.