fot. M. Rudzińska

W nadchodzącym sezonie Pucharu Świata biegacze narciarscy wezmą udział w dwóch nowych konkurencjach. FIS wprowadza bowiem zmagania mieszane. To sztafety oraz drużynowe sprinty. Ma być dynamicznie i ciekawie.

fot. M. Rudzińska

Długo zapowiadali, aż wreszcie się za to zabrali. W marcu 2022 roku zadebiutuje nowa konkurencja w biegach narciarskich. To drużynowe sprinty mieszane. Każdy kraj będzie mógł wystawić jeden duet składający się z biegacza i biegaczki narciarskiej.

Do finału każdorazowo awansować będzie najlepszych 20 zespołów, które wyłonią eliminacje. W nich każdy zawodnik indywidualnie pokonywał będzie określoną trasę. Później sumowane będą indywidualne wyniki w poszczególnych zespołach.

Zasady w finale

W finale każdy zespół będzie miał do pokonania 12 okrążeń, czyli po 6 na startującą osobę. Nie każdy duet dotrwa jednak do końca rywalizacji. Co drugie okrążenie (2.,4.,6.,8.,10.) dwie najsłabsze drużyny będą ściągane z trasy. O ostateczne zwycięstwo powalczy zatem zostająca dziesiątka.

FIS wprowadza także duże sztafety mieszane. Zasady w tej konkurencji będą w właściwie identyczne, jak w przypadku normalnej rywalizacji drużyn. Każda zmiana będzie miała tutaj jednak po 5 km, a zawodnicy startować będą w formie: kobieta | mężczyzna | mężczyzna | kobieta. Mieszana sztafeta miała kiedyś miejsce. To było w sezonie 1998/1999 w Lahti. Wówczas jednak panie biegały na 5 km, a panowie na 10 km. Teraz, jak widać wyżej, będzie nieco inaczej. Testy obu konkurencji w Falun już 13 marca 2022.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj