PŚ: Hayboeck znów najlepszy w Lahti, Kubacki 11

16:05, 21.02.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 19:59, 21.02.2016

DSC_0620-Copy1

Dawid Kubacki zajął 11. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. W niedzielnych zawodach równych sobie nie miał Austriak Michael Hayboeck, który wygrał trzeci konkurs w swojej karierze.

Michael Hayboeck prowadził już pierwszej serii, w której skoczył 98,5 m i uzyskał 117,9 pkt. Zaraz za nim plasował się Andreas Wank. Niemiec po skoku na 94 m zdobył 113,9 pkt. Na trzecim miejscu znajdował się Japończyk Taku Takeuchi (96 m; 113,6 pkt.). Na czwartym miejscu plasował się Dawid Kubacki, któremu zmierzono 95,5 m (111,9 pkt). Ex aequo z Polakiem plasowali się Karl Geiger (96 m) i Philipp Aschenwald (96,5 m). Do drugiej serii awansował również Klemens Murańka (91 m; 101,5 pkt.; 26. miejsce) oraz Stefan Hula (90,5 m; 99,8 pkt.; 29. miejsce). Niestety do drugiej rundy nie awansował Piotra Żyły, który po skoku na 82,5 m zajął 46. pozycję.

W drugiej serii klasę potwierdził Michael Hayboeck. Austriak w konkursie, w którym o miejscach decydowały małe różnice punktowe, znokautował rywali. W finale zmierzono mu aż 100 metrów i łączną notę 241,4 punktu. Na drugim miejscu znalazł się Karl Geiger, który uzyskał pół metra mniej niż zwycięzca, ale stracił do Hayboecka aż 9,2 punktu. Dla Niemca to pierwsze podium w karierze. Podium uzupełnił dziś Taku Takeuchi, lądujący w drugiej serii pół metra za linią wskazującą 95 metrów (229,9 pkt). Niestety, Dawidowi Kubackiemu nie udało się utrzymać wysokiego czwartego miejsca. Polak lądował na 93. metrze i 50. centymetrze, co dało mu łączną notę 223,4 punktu i 11. miejsce. To jednak jego najlepszy występ w tym sezonie. Dopiero dziewiąty w tym loteryjnym konkursie był Peter Prevc (89 m; 95,5 m; 223,8 pkt).

Skoczkowie przenoszą się teraz do Kuopio, gdzie już jutro zostaną rozegrane kwalifikacje do wtorkowego konkursu indywidualnego. Miejmy nadzieję, że tym razem cała nasza ekipa awansuje do konkursu głównego.